Ako liečiť afty v ústach

Asi väčšina z nás sa už stretla s aftami v ústach – s nepríjemnou bolesťou, ktorá spôsobuje problémy s prehĺtaním a s rozprávaním. Nedá sa na ne dopredu pripraviť.  Jednoducho sa objavia kedykoľvek v ústach, na slizniciach líc, na jazyku alebo v blízkosti pier z vnútornej strany. Aj keď sú afty malé, sú veľmi bolestivé a nepríjemné. Zistite, ako liečiť afty v ústach, kedy zájsť za odborníkom a ako sa im dá predchádzať.

Čo sú afty?

Afty sú malé vriedky v ústach, ktoré stretnú každého aspoň raz za života. Sú to pľuzgieriky miskovitého tvaru s bielym alebo žltkastým povlakom na povrchu a s červeným okrajom. Najčastejšie sa objavujú na vnútornej strane pier, vzadu v ústach na mäkkom podnebí, pod jazykom alebo na jeho hranách, prípadne na vnútornej strane líc. Po prasknutí pľuzgierika vzniká rana, ktorá je bolestivá a zväčša sa dlhšie hojí. Pri jedení, pití alebo čistení zubov pália a štípu, ale dobrou správou je, že nie sú nákazlivé.

 

Prečo vznikajú afty?

Afty môžu vznikať spontánne alebo sa vytvárajú v rôznych intervaloch (pravidelne alebo nepravidelne). V prípade, ak sa objavujú pravidelne, mali by ste zbystriť svoju pozornosť.

To, že sa objavia v ústach afty, môže mať rôznu príčinu. Najčastejším dôvodom ich vzniku je oslabenie imunitného systému. Ústa obsahujú množstvo baktérií a mikroorganizmov, ktoré spolu nažívajú v harmónii. Ak sa táto harmónia naruší, môže sa objaviť infekcia, ktorá sa prejavuje vznikom áft v ústach. Medzi ďalšie príčiny vzniku áft patria:

·       nedostatočná ústna hygiena

·       vírusy a baktérie

·       nádcha

·       alergia

·       hormonálna nerovnováha (najmä v období menštruácie)

·       nedostatok vitamínu B12 a vitamínu B9 – kyseliny listovej a železa

·       nedokonalosti chrupu

·       stres

·       psychické poruchy

·       fajčenie

·  mechanické poškodenie (rast zubov u detí, ošetrenie u zubného lekára, používanie zubných náhrad alebo podráždenie zubnou kefkou)

 

Ako liečiť afty v ústach?

U väčšiny z nás sa afty prejavujú ako nepríjemné, ale na druhej strane pomerne neškodné vriedky. Liečba áft prebieha v domácom prostredí. Pravdou je, že toto ochorenie má väčšinou mierny charakter a často ho nie je potrebné ani liečiť.

Afty obvykle zmiznú za 7 až 10 dní samé aj bez liečby. Sprevádza ich ale nepríjemná bolesť, ktorú viete utlmiť pomocou liekov na afty. Pomáha, ak bolestivé miesto potierate roztokmi a gélmi, ktoré majú anestetické účinky. Tieto prípravky zabezpečujú tlmenie bolesti a vytvárajú na povrchu áft jemný povlak, ktorý chráni pred ďalším poškodením.

V prípade väčšieho množstva áft sa odporúča vyplachovanie úst ústnou vodou s obsahom chlórhexidínu, diklofenaku alebo benzdyamínu.

Liečiť afty môžete aj prírodnou cestou, keď použijete odvary z byliniek na výplach ústnej dutiny. Je vhodné použiť šalviu lekársku, repík, rumanček kamilkový, sladké drievko alebo nechtík lekársky, ktoré majú protizápalové účinky. Netreba zabúdať, že aj pri prírodnej liečbe to netreba preháňať, aby ste si neuškodili viac, ako si pomôžete.

Vo väčšine prípadov s aftami nemusíte ísť k lekárovi. Ale ak sa afty nehoja ani po 3 týždňoch, radšej navštívte lekára. Rovnako tak urobte aj v prípade, ak pľuzgierik v ústach spôsobuje takú veľkú bolesť, že nemôžete ani piť a ani jesť. Ak si s aftami neviete poradiť, objednajte sa k nám na konzultáciu – prijímame nových pacientov. Zavolajte alebo objednajte sa k nám na našu kliniku, kde vám vyšetríme ústnu dutinu a pomôžeme vám tento nepríjemný problém vyriešiť.

 

Prevencia áft

Najlepšou prevenciou sú dôkladná ústna hygiena, používaním správnej zubnej kefky a vhodnej techniky čistenia zubov, pravidelná profesionálna dentálna hygiena a preventívne prehliadky. Samozrejme, netreba zabúdať ani na preventívne užívanie vitamínov a minerálov – najmä vitamínu B, vitamínu C, zinku, vápnika a železa. Vynechajte z jedálnička tiež korenené jedlá, alkohol a horúce nápoje a vyhýbajte sa stresovým situáciám.