Zbar_Bratislava

Najčastejšie ústne problémy a ako im predchádzať?

Zbar_Bratislava

Ústna hygiena a zdravie ústnej dutiny sú kľúčovými aspektmi celkového zdravia. Všetci sme už zažili nejaké ústne problémy, ako sú zubný kaz, zápaly ďasien alebo bolesti v ústnej dutine. Aby sme im úspešne predchádzali, je dôležité poznať ich najčastejšie príčiny skôr, ako budeme nútení navštíviť odborníka. V našom článku sa dočítate o najčastejších ústnych problémoch a poradíme vám, ako im predchádzať. 

Najčastejšie ústne problémy

Prevencia ústnych problémov je základným krokom k zachovaniu zdravej ústnej dutiny. Pravidelná návšteva u zubára, starostlivosť o ústnu hygienu a zdravý životný štýl môžu výrazne prispievať k tomu, aby ste si zachovali zdravý úsmev a aby ste zabránili vzniku bolestivých problémov v ústnej dutine. Nezabúdajte na tieto rady a dbajte o zdravie svojich úst.

 

Zubný kaz

Zubný kaz je jedným z najbežnejších ústnych problémov. Vzniká, keď baktérie v ústnej dutine produkujú kyselinu, ktorá poškodzuje zubnú sklovinu. Tento problém môže spôsobiť bolesť zubov, ich citlivosť a v neposlednom rade aj stratu zuba.

Ako tomu predchádzať? Hlavným opatrením je pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne. Použitie zubnej nite a antiseptickej ústnej vody pomáha odstrániť baktérie z medziľahlých priestorov a ďasien. Okrem toho je dôležité obmedziť konzumáciu sladkých i kyslých potravín, ktoré podporujú rast baktérií.

             

Zápaly ďasien

Zápaly ďasien, ako je napr. paradentóza, môžu spôsobovať bolestivé opuchy, krvácanie ďasien a v najhoršom prípade aj stratu zubov. Ich hlavnou príčinou je hromadenie zubného plaku na zuboch a pod ďasnami. Preto je nevyhnutné dbať na pravidelné návštevy u zubára a dentálneho hygienika. Rovnako dôležité je aj domáce čistenie zubov a ďasien, vrátane používania zubnej nite, medzizubnej kefky a ústnej vody.

             

Bolesti v ústnej dutine

Bolesti v ústnej dutine môžu mať rôzne príčiny, od áft až po bolesti spôsobené infekciami. Jedným z najlepších spôsobov, ako im predchádzať, sú starostlivosť o ústnu hygienu a pravidelné vyšetrenia v našej klinike.

Ak máte problémy so suchými ústami, je dôležité piť dostatočné množstvo vody, obmedziť konzumáciu alkoholu a kofeínu, ktoré môžu dehydratovať ústnu dutinu.

             

Herpes na perách

Herpes na perách je vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje vyrážkami na perách a okolo úst. Najlepším spôsobom, ako mu predchádzať, je vyhýbať sa kontaktu s osobami, ktoré herpes majú. Tiež je dôležité udržiavať si silný imunitný systém, dodržiavať zdravý životný štýl a vyhýbať sa stresu.

             

Zubný kameň

Zubný kameň vzniká zo slín usadením vápnika a minerálov na zuboch. Ak nie je odstránený včas, môže spôsobiť zápaly ďasien a iné ústne problémy. Pravidelná návšteva u zubára je najlepším spôsobom, ako sa pred zubným kameňom chrániť. Taktiež by ste mali používať zubnú pastu s fluoridom, ktorý posilňuje sklovinu a chráni pred tvorbou zubného kameňa.