ProSmile Clinic Bratislva

Zápach z úst - čo ho spôsobuje a ako ho odstrániť?

ProSmile Clinic Bratislva

 

S nepríjemným zápachom z úst sa stretol takmer každý, najmä ráno tesne po zobudení. Ale ak sa objavuje počas dňa a často, môže vás obmedzovať aj pri bežnom fungovaní. Dokonca môže byť príznakom zdravotných komplikácií. Zápach z úst dokáže poriadne znepríjemniť život.  Môžu sa za ním ukrývať nesprávna zubná hygiena, zlý pitný režim alebo aj závažnejší zdravotný problém, kvôli ktorému budete musieť navštíviť odborníka. 

Čo spôsobuje zápach z úst?

Na zápach z úst vplývajú najmä potraviny, ktoré konzumujete. Nemôžete očakávať, že po cesnaku budete mať svieži dych. Niekedy sa za zápachom z úst skrýva nedostatočná ústna hygiena alebo aj nejaký zdravotný problém. Sú dokonca aj chvíle, kedy nepomôžu ani žuvačka, ani mentolový cukrík.

 

Príčiny zápachu z úst

Ak sa chcete zbaviť zápachu z úst, je potrebné v prvom rade nájsť pôvodcu problému. Niektoré potraviny, ako sú káva, cesnak, cibuľa alebo alkohol k voňavému dychu neprispievajú. Niekedy stačí vyčistiť si zuby alebo použiť ústnu vodu a je po probléme. No ak sa jedná o dlhodobý problém, hovoríme o halitóze.

 

10 najväčších vinníkov halitózy:

       zlé čistenie zubov a zubný kaz,

       zápal v ústach či iné ochorenie ďasien,

       držanie drastických diét,

       užívanie niektorých liekov (napr. na depresiu, alergiu či vysoký krvný tlak),

       nedostatok vlhkosti v ústach a nedostatočný pitný režim,

       zápal horných alebo dolných dýchacích ciest,

       zhoršená funkcia pečene a obličiek,

       žalúdočné vredy a refluxná choroba,

       fajčenie alebo žuvanie tabaku,

       cukrovka,

       možné dedičné dispozície – dysbalancia mikrobiálnej flóry v ústach.

 

Zápach z úst u detí má väčšinou rovnaké príčiny ako u dospelých. Ak však zápach neustupuje ani po dôkladnom vyčistení detských zúbkov a pretrváva niekoľko dní, navštívte lekára, ktorý zistí presnú príčinu jeho vzniku.

 

Ako odstrániť zápach z úst?

  1. Pite veľa vody alebo čaju

Ústna suchosť spôsobuje nepríjemný zápach z úst. Ak chcete mať svieži dych, mali by ste piť dostatočné množstvo tekutín. Pitie vody a bylinných čajov môže výrazne pomôcť pri tvorbe slín, ktoré odplavujú baktérie a zvyšky jedla z ústnej dutiny.

 

  1. Použite žuvačku

Tvorbu slín podporuje aj žuvanie žuvačiek. Navyše väčšina z nich má aj príjemnú vôňu.

 

  1. Vyhnite sa káve, alkoholu a nikotínu

Káva, alkohol a nikotín sú látky, ktoré môžu spôsobovať ústnu suchosť a následne zápach z úst. Snažte sa ich konzumáciu obmedziť alebo úplne vylúčiť, najmä ak plánujete dôležité stretnutia alebo rande.

 

  1. Dôkladná starostlivosť o zuby

V boji o svieži dych je nevyhnutné venovať ústnej hygiene náležitú pozornosť. Zvážte nasledujúce tipy, ktoré vám môžu pomôcť udržať zuby a ústa v čo najlepšom stave:

 

       Nezabúdajte na čistenie zubov minimálne dvakrát denne. Používajte vhodnú zubnú kefku a zubnú pastu s obsahom fluoridu, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a efektívne bojuje proti zápachu z úst. Zuby si umývajte jemne, na zubnú kefku netlačte.

       Pravidelné používanie dentálnej nite je kľúčom k odstráneniu zvyškov jedla z medzizubných priestorov.

       Medzizubné kefky sú ďalším užitočným nástrojom na čistenie ťažko dostupných miest v ústnej dutine. Vďaka nim odstraňujete zvyšky jedla a zubný povlak z medzizubných priestorov. Umývanie zubov iba zubnou kefkou čistí len 60% povrchu zubov.

       Uistite sa, že zubná náhrada (ak ju máte) je čistá, aby sa v nej nemnožili baktérie a pred spaním si ju vyberte z úst.

       Nezabúdajte na čistenie jazyka, na ktorom sa hromadia baktérie a vytvára sa povlak, ktorý je pôvodcom zápachu. Škrabku na jazyk používajte aspoň raz týždenne.

 

  1. Profesionálna starostlivosť o ústa

Profesionálna dentálna hygiena a preventívna prehliadka sú dôležitou súčasťou zdravia ústnej dutiny. Navštívte nás! Naši zubní lekári vám poskytnú užitočné rady a postarajú sa o vaše zuby a ďasná.