Trápi vás biely povlak na jazyku? Toto sú 4 spôsoby, ako sa ho zbaviť.

Biely povlak na jazyku trápi mnoho ľudí. Nie vždy znamená vážne ochorenie, no ak tento stav pretrváva, určite by ste mali spozornieť. Povlak na jazyku môže signalizovať rôzne problémy od infekcii v ústnej dutine po iné závažnejšie poškodenia v ľudskom tele. Poradíme vám, ako sa ho zbaviť a kedy nás navštíviť na kontrole.

Čo spôsobuje povlak na jazyku?

Tento neduh trápi najviac deti do 12 roka života, no problémy však môže mať aj dospelý človek. Povlaky na jazyku sú tvorené vždy zväčša ako reakcia na problémy či už s infekciami, alebo ťažkosťami v ústnej dutine. Nadpriemerné užívanie alkoholu či fajčenie spôsobujú taktiež rôzne zafarbenia na jazyku, ktoré môžu viesť k ďalším problémom. Biely povlak na jazyku môže taktiež signalizovať prekyslenie organizmu, ktoré vzniká nevhodnými stravovacími návykmi. Ako teda k bielemu jazyku pristupovať a ako sa vyhnúť ťažkostiam?


1, Pite dostatok vody

Jazyk človeka je prirodzene vlhký, nemá žiadny povlak či ryhy. Ak sa vyskytne biely povlak na jazyku, môže ísť o dehydratáciu tela. Tento problém je možné riešiť jednoducho prijatím dostatočného množstva vody. Pomôcť si môžete aj škrabkou na jazyk, ktorá vám povlak pomôže odstrániť. Škrabka na jazyk vám súčasne pomôže aj vyriešiť možné problémy s halitózou – zápachom z úst.

Ak však biele sfarbenie jazyka pokračuje aj po dostatočnom hydratovaní tela, v hre môžu byť aj iné problémy. Biela farba často naznačuje, že ide o vírusovú infekciu.


2, Pravidelné čistenie ústnej dutiny a jazyka

Hoci sa to môže zdať ako klišé, pravidelné a kvalitné čistenie ústnej dutiny zabraňuje vzniku bieleho povlaku na jazyku. Špeciálnu pozornosť je potrebné dávať samotnému jazyku, ktorý môžete čistiť buď obyčajnou kefkou, alebo inými čistiacimi prostriedkami – voľnopredajné sú škrabky na jazyk či rôzne druhy stierok.


3, Používajte morskú soľ

Ak nechcete používať škrabku či kefky na jazyk, môžete skúsiť použiť aj morskú soľ. Tá je známa svojimi vlastnosťami, ktoré pôsobia antibakteriálne a pomáhajú biely povlak odstrániť. Jej hrubá textúra dokáže biely povlak z jazyku efektívne zotrieť. Morskú soľ, najmú tú hrubozrnnú, môžete kúpiť kdekoľvek v potravinách.


4, Skúste sódu bikarbónu

Exfoliácia. To je jeden z účinkov sódy bikarbóny a znamená odstraňovanie buniek, ktoré spôsobujú biely povlak na jazyku. Súčasne udržiava optimálne pH, čo je pre ústnu dutinu veľmi dôležité. Rôzne výskumy dokazujú, že sóda bikarbóna aktivizuje tie správne baktérie, ktoré následne bránia vzniku povlaku či iných baktérii.

Nezabúdajte však, že všetky mechanické typy odstránenia povlaku vám nezabezpečia jeho návrat, ak ide o závažnejší problém. Preto ak problém pretrváva je vhodné nás navštíviť. Aj taký nevšedný biely povlak na jazyku, môže signalizovať závažnejšie ťažkosti.

Máte aj vy povlak na jazyku a chcete sa ho zbaviť? Napíšte nám cez tento formulár a s radosťou vám poradíme.