Kedy zmizne opuch od zuba?

 

Problémy so zubami nikoho netešia, najmä ak sú sprevádzané bolesťami. S opuchom zubov sa už väčšina z nás stretla. Je však pravdou, že často ide o bežný jav, najmä po zubnom ošetrení. Ale rozhodne nad tým netreba mávnuť rukou. Práve opuch v oblasti zuba môže byť veľmi nepríjemným a častokrát znepokojujúcim problémom, ktorý mnohých privedie k odborníkovi. V tomto článku sa pozrieme na príčiny opuchu od zuba a zistíme, ako dlho trvá, kým opuch zmizne.

Čo spôsobuje opuch v oblasti zuba?

Opuch v oblasti zuba môže mať rôznu príčinu. Jednou z najbežnejších je zubný absces, ktorý vzniká vtedy, keď sa zubný kaz nelieči a infekcia preniká hlbšie do oblasti zuba a okolitých tkanív. To vedie k tvorbe hnisu a k bolesti.

Inou príčinou môže byť poškodenie zuba, keď zlomenie alebo poranenie zuba spôsobí opuch okolitého tkaniva. K dočasnému opuchu dochádza občas aj po extrakcii, čiže vytrhnutí, a to vtedy, keď sa tkanivo ešte hojí. V neposlednom rade môže spôsobiť bolesť a opuch aj zápal ďasien, známy aj ako gingivitída. Zápal ďasien je tiež príčinou zvýšenej citlivosti zubov na horúce a studené jedlá a nápoje. Prvým príznakom tejto komplikácie je, podobne ako pri paradentóze, krvácanie ďasien.

 

Ako dlho trvá, kým opuch zmizne?

Doba trvania opuchu závisí od jeho príčiny. V prípade zubných abscesov, po začatí liečby antibiotikami alebo v prípade odstránenia hnisu, môže trvať niekoľko dní, kým opuch úplne zmizne. Ak je opuch spôsobený traumou, môže trvať niekoľko dní, ba až týždňov. Po extrakcii zuba zvyčajne opuch zmizne do 48 – 72 hodín, ale v niektorých prípadoch môže trvať až týždeň. Pri gingivitíde alebo paradentóze by mal opuch po začatí liečby a pri dodržiavaní správnej ústnej hygieny ustúpiť do niekoľkých dní.

 

Tipy na zmiernenie opuchu:

Opuch v oblasti zuba nebýva príjemný, ale dobrou správou je, že je vo väčšine prípadov dočasný. Dôležité je poradiť sa so zubným lekárom o vhodnej liečbe a o postupe na zmiernenie opuchu. Ak máte trvalý opuch alebo sa u vás objavia ďalšie príznaky, kontaktujte našu zubnú kliniku čím skôr.

Ak budete chcieť zmierniť opuch, skúste sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi. Nezabúdajte však na to, že ak bolesť a opuch trvajú dlhšie ako dva dni, treba sa čo najskôr objednať k zubárovi.

 1.     Studený obklad

Vynikajúcim nápadom je aplikovať na postihnutú oblasť studený obklad 15 – 20 minút a podľa potreby ho opakovať viackrát za deň. Chlad pomáha zmierniť bolesť zubov a sťahuje opuch i zápal. Stačí, ak zoberiete pár kociek ľadu, dáte ich do mikroténového vrecka a následne obalíte v tenkej látke, napríklad v plienke alebo vo vreckovke. 

 

2.     Výplach úst slanou vodou

Slanú vodu radíme medzi prírodné dezinfekčné prostriedky. Pomáha uvoľňovať zvyšky jedla a nečistoty, ktoré sa zachytili medzi zubami. Slaná voda rovnako sťahuje aj opuch. Postup je jednoduchý – ½ čajovej lyžičky soli rozpustite v pohári teplej vody a následne ju použite ako kloktadlo.

 

3.     Mätový čaj

Na tlmenie bolesti, zmiernenie opuchu a upokojenie citlivých ďasien môže pomôcť aj mätový čaj. Čajové vrecúško nechajte pred nanesením na postihnuté miesto vychladnúť. Vychladnutý odvar použite ako kloktadlo, môžete ho aj vypiť.

 

4.     Výplach peroxidom vodíka

Peroxid vodíka ničí baktérie, znižuje tvorbu zubného povlaku, lieči krvácajúce ďasná aj opuch a celkovo pomáha pri bolestiach zubov. Nezabúdajte správne zriediť peroxid vodíka tak, že zmiešate 3% – ný peroxid vodíka s rovnakým objemom vody. Ústa si vypláchnite a vypľujte.¨

 

Ak spomínané rady nepomáhajú, navštívte zubára, ktorý vám predpíše vhodnú liečbu. Nezabúdajte ani na dodržiavanie správnej ústnej hygieny, aby ste predišli ďalšiemu zápalu. Kľúčovým bodom pri starostlivosti o zuby sú pravidelné preventívne prehliadky a dentálna hygiena.