Čo robiť, keď vás postihne bolesť zubov – aké sú príčiny a spôsoby liečby?

Bolesť zubov je jedna z najhorších bolestí, aké človek môže zažiť. Väčšina z nás odkladá návštevu stomatológa až do poslednej chvíle, teda dovtedy, kým sa bolesť stane neznesiteľnou a neutícha. Dlhodobé bolesti zubov sú spôsobené dentálnymi problémami, ktoré si vyžadujú zásah a pomoc odborníka. V žiadnom prípade bolesť zuba nepodceňujte. Pozrite sa na najčastejšie príčiny bolesti zubov, ich sprievodné javy a rady, ako si s bolesťou môžete poradiť aj doma. A najmä, ako jednoducho sa jej dá predísť.

Príčiny bolesti zubov

 Bolesť zuba má vždy svoju príčinu, ktorá dokáže poriadne potrápiť nejedného z nás. A keď sa včas nerieši, neutíchajúca bolesť sa zhoršuje a naďalej pretrváva. Práve kvôli tomu by ste bolesť zubov nikdy nemali zanedbávať a vyčkávať, či sama ustane a radšej navštíviť stomatológa už pri menších ťažkostiach.

Najčastejšou príčinou bolesti zuba je zubný kaz. Ak sa zubný kaz nelieči, postupne ničí zub a usmrtí nervy v jeho vnútri. Bolesť zubov môžu spôsobiť aj obnažené zubné krčky, infekcie sínusov, zubné abscesy a iné ochorenia ďasien. Rovnako za bolesťou môže stáť aj strata zubnej plomby, rastúci zub múdrosti alebo jedlo uviaznuté v medzizubných priestoroch.

 

Prejavy bolesti zubov

 To, ako sa prejavuje bolesť zubov je veľmi individuálne. Väčšinou to závisí od konkrétnej príčiny a od závažnosti. Medzi najčastejšie symptómy bolesti zubov patria – bolesť zuba na studené a teplé, bolesť sánky a bolesť pri zahryznutí, bolesť zuba a ucha, ostrá a pulzujúca bolesť zubov, bolesť zuba na sladké a kyslé potraviny, opuchnuté ďasná. Pri závažnejších prejavoch sa nevyhnete horúčke a migréne.

 

Čo na bolesť zubov

 Každý má iný prah bolesti a každému vyhovuje aj niečo iné. Niektorí siahnu po voľnopredajných liekoch, ktoré rýchlo prinesú úľavu od bolesti, znížia teplotu, opuch a samotný zápal. Najlepšie na bolesť zuba je užiť lieky, ktoré obsahujú paracetamol, propyfenazón a liekoch pôsobiacich protizápalovo. Najznámejšie a najviac používané lieky na bolesť zubov sú paralen, panadol, ibalgin, nurofen, valetol a nalgesin. Skvelým pomocníkom na zmiernenie opuchu a bolesti zuba je studený obklad – stačí, keď ho priložíte na postihnutú oblasť niekoľkokrát do dňa.

 

Kedy navštíviť zubára

 Ak vás bolia zuby bez zjavnej príčiny jeden alebo dve noci po sebe, návštevu stomatológa by ste rozhodne nemali odkladať. Zubná ambulancia a zubná pohotovosť sú v tejto situácií najlepším riešením. Domáce liečby na odstránenie bolesti slúžia len na dočasnú úľavu a samotný problém neliečia. Správna diagnostika je dôležitá, aby sa daný problém nerozšíril a nespôsobil väčšie a vážnejšie komplikácie.

 

Ako zabrániť vzniku bolesti zubov

 Nie nadarmo sa hovorí, že prevencia je tým najlepším liekom. Najlepšie, čo môžete urobiť je pravidelne a dôkladne si čistiť zuby a používať správne zubné pomôcky – zubnú kefku, medzizubnú kefku, zubnú niť a zubnú pastu. Bolesti sa môžete ľahko vyhnúť aj vtedy, keď nebudete podceňovať pravidelnú preventívnu prehliadku u zubára a samozrejmosťou je aj dentálna hygiena.

 Tieto všetky služby vám vieme poskytnúť aj v našej klinike – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom. Objednajte sa ku nám na vstupnú a preventívnu prehliadku. A ak vás trápi bolesť zubov, navštívte nás a naši zubní lekári vám pomôžu s liečbou a prevenciou zubných problémov. Včasnou diagnostikou sa môžete ľahko a rýchlo vyhnúť nepríjemnej bolesti zubov.