Zapal okostice Bratislava

Od prevencie po liečbu - všetko, čo potrebujete vedieť o zápale okostice

Zapal okostice Bratislava

Problémy so zubami sú veľkým strašiakom, ktorý nepoteší nikoho z nás. Najmä vtedy nie, ak sú sprevádzané veľkými bolesťami. Počuli ste už niekedy o zápale okostice? Ide o ochorenie, ktoré môže postihnúť každého (ba dokonca aj bábätká) a ak sa nelieči, môže viesť k mnohým komplikáciám. Viete, aké sú jeho príznaky, čo ho spôsobuje a aké sú jeho možnosti liečby? Ponúkame vám praktické rady, ako zmierniť bolesti a urýchliť svoje uzdravenie. 

Čo je to zápal okostice?

Povrch kosti v ľudskom tele je obalený okosticou (púzdrom), ktorá obsahuje cievy, nervy a bunky, vďaka ktorým sa kosť obnovuje.

Zápal okostice sa najčastejšie týka oblasti čeľuste, kde sú zuby ukotvené v kosti. Jedná sa o ťažkú zápalovú reakciu čeľuste a sánky. V prípade, že sa v tejto oblasti vyskytne infekcia, môže to viesť k zápalu okostice, známemu ako periostitída.

Najčastejšími prejavmi sú bolestivý absces – opuch a veľká bolesť, ktorá sa šíri až do očí, uší, hlavy a krku. Bolesť sa objaví zväčša veľmi rýchlo a nečakane. Následne sa bolesť stupňuje a celkový stav sa zhoršuje. Vtedy je nevyhnutné navštíviť zubného lekára.

 

Zápal okostice zuba – príčiny

Zápal okostice je bakteriálna infekcia, ktorá postihuje oblasť okolo koreňa zuba. Toto ochorenie môže byť spôsobené rôznymi faktormi, medzi najčastejšie patria:

  1. Zubný kaz: Pokročilý zubný kaz môže umožniť baktériám preniknúť hlboko do zuba, kde infikujú buničku (pulpu) a môžu postupovať ďalej ku kosti.
  2. Neliečené zubné problémy: Ak sa nelieči zubná bunička, infekcia sa môže rozšíriť z pulpy zuba do okostice, čo spôsobí zápal zuba.
  3. Trauma zuba: Úraz alebo úder môžu poškodiť zub, čo vedie k vzniku trhlín alebo zlomenín, ktoré umožnia baktériám vstúpiť a spôsobiť infekciu.
  4. Periodontálna choroba: Pokročilá parodontitída môže viesť k zápalu a k infekcii tkanív, ktoré podporujú zuby a následne sa táto infekcia môže rozšíriť až do okostice.
  5. Zápal po vytrhnutí zuba: Tento problém môže v niektorých prípadoch eskalovať do vážnejšieho stavu ako je zápal po vytrhnutí zuba. Môže dôjsť až k zápalu okostice, kedy sa infekcia z pôvodnej rany po extrakcii rozšíri hlbšie do kosti, ktorá podopiera zub.

 

Zápal okostice – príznaky

Začínajúci zápal okostice spoznáte ihneď. Pocítiť môžete silnú bolesť, spozorovať opuch, začervenanie ďasna okolo postihnutého zuba alebo niekedy aj hnisavý výtok. Medzi najčastejšie príznaky zápalu okostice patria:

       Začervenané a opuchnuté ďasná.

       Ďasná sa odťahujú od zubov a vytvárajú kapsy.

       Krvácavosť ďasien pri čistení zubov.

       Neustály tlak medzi zubami.

       Okolie  postihnutého zuba je opuchnuté.

       Bolesti zubov stupňujúce sa pri konzumácii jedla.

       Zvýšená teplota.

       Bolesť lícnej kosti.

Ak sa u vás objavia uvedené príznaky, čím skôr kontaktujte našu zubnú kliniku.

 

Liečba zápalu okostnice

Zápal okostice je vážnym stavom, ktorý rozhodne neriešte doma, ale navštívte čo najskôr lekára. Ak by sa tak nestalo, stav by sa mohol zhoršiť a mohlo by dôjsť k zápalu mozgových blán alebo k zápalu medzipľúcia. Pri vážnych stavoch môžu byť pacienti dokonca aj hospitalizovaní v nemocnici a v najhoršom prípade sa to môže skončiť i smrťou.

Vždy platí, že je oveľa lepšie začať s liečbou skôr ako neskôr – preto nepodceňujte nič, čo vás trápi v ústach.

Zubný lekár vám urobí RTG, aby zistil, ktorý zub je príčinou bolesti. Potom musí vypustiť nahromadený hnis pod zápalom okostice. Prebieha to tak, že v lokálnej anestézii sa urobí drobný rez, aby sa nahromadený hnis uvoľnil a rana sa vydezinfikuje. Okolie sa musí dobre vyčistiť a do rany sa môže vložiť aj tenká dreň, ktorá sa vymieňa. Obvykle je potrebné aj užívanie antibiotík, ktoré telu pomôžu bojovať s bakteriálnou infekciou.

 

Zápal okostice zuba – prevencia

Najlepšou a najúčinnejšou prevenciou zápalu okostice je poctivá a pravidelná dentálna hygiena. Tá zabezpečí, že sa na zube nevytvoria ani zubný povlak, ani zubný kameň, ktoré spôsobujú vznik zubných kazov.

Netreba zabúdať ani na pravidelné preventívne prehliadky u zubného lekára.