Zdravý chrup už aj na splátky
Vieme, že ošetrenie zubov nie je najlacnejšie, a preto sa snažíme pomôcť našim pacientom formou splátok zabezpečiť dostupné financovanie svojho chrupu.
Ordinačné hodiny
Apollo BC ll – Mlynské nivy 49
  • Pondelok: 7:30 – 20:00
  • Utorok: 7:30 – 20:00
  • Streda: 7:30 – 20:00
  • Štvrtok: 7:30 – 20:00
  • Piatok: 7:30 – 20:00
  • Sobota: 8:00 – 15:00
Central FIVE – Ševčenkova 34
  • Pondelok: 7:30 – 15:30
  • Utorok: 7:30 – 15:30
  • Streda: 7:30 – 15:30
  • Štvrtok: 10:00 – 18:00
  • Piatok: 7:30 – 15:30
Pobočky
Central FIVE
Ševčenkova 3770/34, Bratislava
Apollo BC II
Mlynské nivy 49, Bratislava
8. augusta 2024

Vytrhnutie zuba: Všetko, čo potrebujete vedieť

Magazín
Obsah článku

Kedy je potrebné vytrhnúť zub? V ktorých prípadoch to robíme a na čo všetko sa musíte pripraviť? V tomto článku si povieme, ako postupovať, keď vám oznámime, že zub musí ísť von.

Je dôležité mať na pamäti, že vytrhnutie zuba je radikálny zákrok a často má dlhodobé dôsledky na ústnu dutinu, ako sú napr. problémy so žuvaním a s rečou alebo aj posunutie zubov.

Prípady, keď je zub nevyhnutné vytrhnúť:

K vytrhnutiu zuba zvyčajne pristupujeme až vtedy, ak už neexistuje žiadna iná možnosť liečby a je to nevyhnutné pre zachovanie zdravia vašej ústnej dutiny.
1

Chirurgická liečba

V niektorých prípadoch môže byť potrebné vytrhnúť zub pred chirurgickým zákrokom, ako napríklad pred ortodontickým liečením alebo pred umiestnením dentálnych implantátov.
2

Rozsiahle poškodenie zuba

Vytrhnutie volíme, ak je zub tak poškodený, že sa nedá zachrániť žiadnym iným spôsobom. To sú napríklad prípady, ak má zub pokročilý kaz, hlbokú trhlinu alebo ak je poškodený základ zuba.
3

Závažné ochorenie zubov

Ak je zub v stave, že môže ohroziť celú ústnu dutinu, tiež volíme jeho vytrhnutie, aby sme zabránili šíreniu infekcie.
4

Prerastanie zubov

V prípade, že zuby rastú nepravidelne alebo sú príliš natlačené na seba, je často potrebné vytrhnúť niektoré zuby, aby sa tak uvoľnilo miesto pre ostatné.

Čo jesť po vytrhnutí zuba?

Po vytrhnutí zuba je dôležité jesť mäkkú stravu, ktorá je ľahko stráviteľná a ktorá nepoškodí miesto po vytrhnutom zube. Ďalej uvádzame niektoré potraviny, ktoré odporúčame v tomto prípade jesť:

Mäkké potraviny

Potraviny, ako sú zelenina, ryža, cestoviny, polievky, ovsená kaša a jogurty sú vynikajúcou voľbou po vytrhnutí zuba, pretože sú ľahko stráviteľné.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina sú dôležité pre dopĺňanie dôležitých vitamínov a minerálov. Zvoľte mäkšie druhy, ako sú banány, avokádo, jablká, hrušky, broskyne alebo tekvica.

Mäkké mäso

Ak chcete jesť mäso, zvoľte mäkké a jemné druhy, ako sú kuracie mäso, morčacie mäso alebo ryby.

Jogurty a tvaroh

po vytrhnutí zuba sú vynikajúcou voľbou jogurty a tvaroh, pretože obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú ľahko stráviteľné.

Ľadové vrecká

Na zmiernenie opuchu môžete na postihnuté miesto aplikovať ľadové vrecká zabalené v uteráku.

Je dôležité vyhnúť sa tvrdým, šupinatým a drsným potravinám, ako sú oriešky, chipsy, tvrdé sladkosti, syry a podobne. Tie by totižto mohli poškodiť miesto po vytrhnutom zube alebo celkovo spomaliť hojenie. Je tiež dôležité po vytrhnutí zuba dodržiavať pokyny našich zubných lekárov ohľadom stravovania a starostlivosti o ústnu dutinu, aby sa tak zabránilo akýmkoľvek komplikáciám.

Hojenie ďasien

Hojenie ďasien po vytrhnutí zuba je proces, ktorý zahŕňa zotavenie tkaniva okolo zuba, ktorý bol vytrhnutý. Všeobecne platí, že po vytrhnutí zuba môžu byť ďasná bolestivé a citlivé, ale časom by sa mali zahojiť. Celková doba hojenia môže trvať niekoľko týždňov a závisí od zložitosti zákroku, od veku pacienta i od jeho celkového zdravotného stavu.

V nasledujúcom texte uvádzame niekoľko odporúčaní, ktoré napomáhajú urýchleniu hojenia ďasien po vytrhnutí zuba:

● Vyvarujte sa nadmernej fyzickej námahy – po vytrhnutí zuba odporúčame vyhýbať sa nadmernej fyzickej námahe, aby sa minimalizovalo riziko krvácania a opuchu.

●     Neodkladajte liečbu – ak pocítite silnú bolesť alebo krvácanie na mieste vytrhnutého zuba, je dôležité sa čo najskôr obrátiť na zubnú kliniku. Rýchle a adekvátne ošetrenie pomôže zabrániť komplikáciám a urýchli hojenie.

●     Vyvarujte sa alkoholu a fajčeniu – fajčenie a konzumácia alkoholu môžu spomaliť hojenie ďasien, preto sa odporúča vyhýbať sa im.

●  Jedzte zdravo – strava, ktorá obsahuje dostatok vitamínov a minerálov, urýchľuje hojenie. Je dôležité zahrnúť do stravy potraviny, ktoré obsahujú vitamín C, ako sú citrusové ovocie, paprika a broskyne.

Default Image

Potrebujete poradiť?

Zavolajte nám alebo si dohodnite konzultáciu na ktorejkoľvek z našich pobočiek.

.

Pro Smile
Zubný lekár
Podobné články
Všetky články
7. októbra 2024
Trápi vás biely povlak na jazyku? Toto sú 4 spôsoby, ako sa ho zbaviť.
Biely povlak na jazyku môže signalizovať rôzne problémy v ľudskom tele. Poradíme vám, aká je liečba a kedy navštíviť odborníka.
3. septembra 2024
Čo spôsobuje zápal zuba? Toto sú jeho najčastejšie príčiny.
Bolesť zuba je jednou z najnepríjemnejších bolestí. Príčin je niekoľko. No jedno je isté – rozhodne by ste zápal zuba nemali podceňovať.
2. septembra 2024
Návrat k dokonalému úsmevu: nové zuby a kompletná rekonštrukcia chrupu
Aká je cena nových zubov? Táto otázka vás zaujíma najčastejšie. Problémy so zubami, či už ide o funkčné, estetické alebo zdravotné záležitosti, trápia mnohých.

Sledujte nás na sociálnych sieťach

Pre aktuálny prehľad o novinkách a špeciálnych ponukách v ProSmile Clinic.

Rezervujte si termín
telefonicky alebo prostredníctvom kontaktného formulára
02/22 117 117 Zavolať

Zanechajte nám na vás kontakt

Vaša žiadosť bola odoslaná
Po jej spracovaní Vás budeme kontaktovať.
Ďakujeme Vám za dôveru, tím ProSmile Clinic
Služby