Vytrhnutie zuba: Všetko, čo potrebujete vedieť?

Kedy je potrebné vytrhnúť zub? V ktorých prípadoch to robíme a na čo všetko sa musíte pripraviť? V tomto článku si povieme, ako postupovať, keď vám oznámime, že zub musí ísť von.

Prípady, keď je zub nevyhnutné vytrhnúť:    

  Chirurgická liečba – v niektorých prípadoch môže byť potrebné vytrhnúť zub pred chirurgickým zákrokom, ako napríklad pred ortodontickým liečením alebo pred umiestnením dentálnych implantátov.

    Rozsiahle poškodenie zuba – vytrhnutie volíme, ak je zub tak poškodený, že sa nedá zachrániť žiadnym iným spôsobom. To sú napríklad prípady, ak má zub pokročilý kaz, hlbokú trhlinu alebo ak je poškodený základ zuba.

     Závažné ochorenie zubov – ak je zub v stave, že môže ohroziť celú ústnu dutinu, tiež volíme jeho vytrhnutie, aby sme zabránili šíreniu infekcie.

Prerastanie zubov – v prípade, že zuby rastú nepravidelne alebo sú príliš natlačené na seba, je často potrebné vytrhnúť niektoré zuby, aby sa tak uvoľnilo miesto pre ostatné.

Je dôležité mať na pamäti, že vytrhnutie zuba je radikálny zákrok a často má dlhodobé dôsledky na ústnu dutinu, ako sú napr. problémy so žuvaním a s rečou alebo aj posunutie zubov.

K vytrhnutiu zuba zvyčajne pristupujeme až vtedy, ak už neexistuje žiadna iná možnosť liečby a je to nevyhnutné pre zachovanie zdravia vašej ústnej dutiny.

Ako dlho trvá bolesť po vytrhnutí zuba?

Dĺžka trvania bolesti po vytrhnutí zuba závisí od mnohých faktorov, napr. od zložitosti vytrhnutia, od polohy a stavu zuba, od veku pacienta, od jeho celkového zdravotného stavu ap. Vo všeobecnosti platí, že bolesť po vytrhnutí zuba by mala byť dočasná a mala by sa postupne zlepšovať.

Bežne sa očakáva, že bolesť a opuch po vytrhnutí zuba sú najintenzívnejšie prvých 24 hodín po zákroku a postupne by sa mali zmierňovať. Ak pacient dostane lieky od bolesti pred vytrhnutím zuba, môže to pomôcť minimalizovať bolesť a nepohodlie aj po zákroku.

Ak by sa bolesť zhoršovala alebo ak by sa po niekoľkých dňoch nezmiernila, je nevyhnutné kontaktovať zubnú kliniku, pretože môže ísť o infekciu alebo o inú komplikáciu.

Na zmiernenie bolesti a opuchu po vytrhnutí zuba našim pacientom odporúčame:

      Na postihnuté miesto prikladať studené obklady.

      Vyhýbať sa tvrdým a ťažkým jedlám a nápojom, ktoré by mohli poškodiť miesto po vytrhnutom zube.

      Vyhýbať sa fajčeniu a alkoholu, ktoré môžu spomaliť hojenie.

      Dôkladne a jemne si čistiť zuby, pričom je potrebné vyhýbať sa oblasti po vytrhnutom zube.

Po vytrhnutí zuba je dôležité dodržiavať odporúčania zubných lekárov a starostlivo sa starať o ústnu dutinu, aby sa minimalizovali riziká komplikácií a aby sa urýchlilo hojenie.

Čo jesť po vytrhnutí zuba?

Po vytrhnutí zuba je dôležité jesť mäkkú stravu, ktorá je ľahko stráviteľná a ktorá nepoškodí miesto po vytrhnutom zube. Ďalej uvádzame niektoré potraviny, ktoré odporúčame v tomto prípade jesť:

  Mäkké potraviny: potraviny, ako sú zelenina, ryža, cestoviny, polievky, ovsená kaša a jogurty sú vynikajúcou voľbou po vytrhnutí zuba, pretože sú ľahko stráviteľné.

      Ovocie a zelenina: ovocie a zelenina sú dôležité pre dopĺňanie dôležitých vitamínov a minerálov. Zvoľte mäkšie druhy, ako sú banány, avokádo, jablká, hrušky, broskyne alebo tekvica.

    Mäkké mäso: ak chcete jesť mäso, zvoľte mäkké a jemné druhy, ako sú kuracie mäso, morčacie mäso alebo ryby.

  Jogurty a tvaroh: po vytrhnutí zuba sú vynikajúcou voľbou jogurty a tvaroh, pretože obsahujú veľké množstvo bielkovín a sú ľahko stráviteľné.

  Ľadové vrecká: na zmiernenie opuchu môžete na postihnuté miesto aplikovať ľadové vrecká zabalené v uteráku.

Je dôležité vyhnúť sa tvrdým, šupinatým a drsným potravinám, ako sú oriešky, chipsy, tvrdé sladkosti, syry a podobne. Tie by totižto mohli poškodiť miesto po vytrhnutom zube alebo celkovo spomaliť hojenie. Je tiež dôležité po vytrhnutí zuba dodržiavať pokyny našich zubných lekárov ohľadom stravovania a starostlivosti o ústnu dutinu, aby sa tak zabránilo akýmkoľvek komplikáciám.

Hojenie ďasien

Hojenie ďasien po vytrhnutí zuba je proces, ktorý zahŕňa zotavenie tkaniva okolo zuba, ktorý bol vytrhnutý. Všeobecne platí, že po vytrhnutí zuba môžu byť ďasná bolestivé a citlivé, ale časom by sa mali zahojiť. Celková doba hojenia môže trvať niekoľko týždňov a závisí od zložitosti zákroku, od veku pacienta i od jeho celkového zdravotného stavu.

V nasledujúcom texte uvádzame niekoľko odporúčaní, ktoré napomáhajú urýchleniu hojenia ďasien po vytrhnutí zuba:

Vyvarujte sa nadmernej fyzickej námahy – po vytrhnutí zuba odporúčame vyhýbať sa nadmernej fyzickej námahe, aby sa minimalizovalo riziko krvácania a opuchu.

     Neodkladajte liečbu – ak pocítite silnú bolesť alebo krvácanie na mieste vytrhnutého zuba, je dôležité sa čo najskôr obrátiť na zubnú kliniku. Rýchle a adekvátne ošetrenie pomôže zabrániť komplikáciám a urýchli hojenie.

     Vyvarujte sa alkoholu a fajčeniu – fajčenie a konzumácia alkoholu môžu spomaliť hojenie ďasien, preto sa odporúča vyhýbať sa im.

  Jedzte zdravo – strava, ktorá obsahuje dostatok vitamínov a minerálov, urýchľuje hojenie. Je dôležité zahrnúť do stravy potraviny, ktoré obsahujú vitamín C, ako sú citrusové ovocie, paprika a broskyne.