Zubar Bratislava

Tehotenstvo a hygiena ústnej dutiny. Ochrana zdravia vás i vášho dieťatka

Zubar Bratislava

 

Tehotné ženy by mali venovať osobitnú pozornosť starostlivosti o svoje zuby a ďasná, pretože zdravie ústnej dutiny môže mať vplyv na celkové zdravie aj ešte nenarodeného dieťatka.  Vedeli ste o tom, že infekcie a problémy ústnej dutiny súvisia s komplikáciami v tehotenstve, ako sú potraty, predčasné pôrody a zhoršený rast plodu? Až 50% všetkých predčasných pôrodov je spôsobených infekciami, ktoré sa môžu šíriť z ďasien cez placentu, a tak ovplyvňovať zdravie bábätka v brušku. Objednajte sa k odborníkovi ešte dnes!

Tehotenstvo a zuby

Je známe, že zdravý úsmev je odrazom celkového zdravia človeka. Počas tehotenstva môže dochádzať k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú riziko ochorenia ústnej dutiny. Nárast hladín estrogénu a progesterónu môže spôsobiť zvýšené množstvo parodontálnych baktérií v ústnej dutine. Tieto hormonálne výkyvy sú najvýraznejšie medzi druhým a ôsmym mesiacom tehotenstva. Ďasná sa vtedy stávajú oveľa citlivejšími na tvorbu škodlivého plaku.

 

Základy hygieny ústnej dutiny

Hoci je dôležité starať sa o svoje zuby a ďasná počas celého života, počas tehotenstva je to ešte dôležitejšie. Plak, lepivý biely bakteriálny film, ktorý sa neustále tvorí na povrchu zubov, je hlavnou príčinou väčšiny ochorení zubov. Ak plak pravidelným čistením zubov a používaním zubnej nite neodstránite, hromadí sa na zuboch a pod okrajom ďasien. To môže viesť ku gingivitíde – prvotnému štádiu ochorenia ďasien. Ak zostane neliečená, môže sa ochorenie zhoršiť a prejsť do vážnejšieho štádia, známeho ako parodontitída, ktorá môže trvalo poškodiť ďasná a kosti okolo zubov.

 

Varovné príznaky

Ako tehotná by ste si mali dávať pozor na varovné príznaky ochorenia ústnej dutiny.

Ide o tieto príznaky:

·         citlivé, opuchnuté alebo začervenané ďasná

·         krvácanie pri čistení zubov

·         zápach z úst

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, neváhajte a vyhľadajte svojho zubného lekára.

 

Preventívne opatrenia

Zaujíma vás, ako môžete urobiť maximum pre zachovanie zdravia svojich zubov a ďasien počas tehotenstva? Prvým krokom je pravidelné a dôkladné čistenie zubov. Používanie mäkkej zubnej kefky a zubnej nite sú kľúčové. Okrem toho by ste mali zvážiť návštevu zubného lekára minimálne dvakrát počas tehotenstva, lebo v tomto období je riziko ochorenia ústnej dutiny výrazne vyššie.

 

Zubné baktérie a dieťa

Ak sa ústne baktérie matky dostanú z jej krvného riečiska cez placentu k plodu, môžu spustiť zápalovú reakciu, ktorá pre nenarodené dieťa predstavuje stresovú záťaž.

Čo je možno menej známe, je to, že zubný kaz môže byť prenesený z matky na dieťa. Baktérie spôsobujúce zubný kaz, ako je Streptococcus mutans, sa zasa môžu prenášať na novorodencov napríklad prostredníctvom bozkov alebo obliznutím cumlíka.

Preto je dôležité mať na pamäti, že starostlivosť o zuby má význam nielen pre vaše vlastné zdravie, ale aj pre zdravie vášho dieťaťa.


Tehotenstvo je obdobím veľkých zmien a očakávaní, a preto by sme nemali zabúdať na dôležitosť starostlivosti o zuby a ďasná. Na našej klinike – v príjemnom a priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom, sa môžete objednať na prehliadku a dentálnu hygienu. Zabezpečíme, aby vaše ústa zostali zdravé, a to nielen pre vás, ale aj pre vaše dieťatko v brušku.

Nezabudnite, že zdravý úsmev je zrkadlom celkového zdravia a že počas tehotenstva je starostlivosť o ústnu dutinu ešte dôležitejšia.