Koniec roka a pravidelné preventívne prehliadky.

Preventívne prehliadky neboli a sú rýchle a navyše aj zadarmo. Pomáhajú podchytiť problém hneď na začiatku, vďaka čomu dokážete predísť nepríjemným, bolestivým a vážnejším komplikáciám. Aj napriek tomu ich mnohí podceňujú. Nájdu sa ale aj takí, ktorí ku koncu roka chcú dobehnúť zameškané a na poslednú chvíľu sa objednávajú k zubárovi. No to sa častokrát nevypláca.

Obchádzať zubára sa naozaj neoplatí. Okrem zubného kazu dochádza neskôr aj k vypadávanie zubov, k tvorbe zubného kameňa, bolesti zubov, k zápalu okostice[A1]  a rôznym iným problémom. Raz ročne treba zubára naozaj navštíviť. Už aj preto, aby ste nasledujúci rok mali prehliadku a niektoré úkony hradené poisťovňou.

 

Preventívna prehliadka

Pravidelné zubné prehliadky sú dôležitou podmienkou toho, aby vaše zuby boli zdravé. Veď zuby máme len jedny, a preto je dôležité sa o ne správne starať, absolvovať pravidelné preventívne prehliadky a dbať na pravidelnú dentálnu hygienu. Práve ony dokážu včas odhaliť problém a zachrániť váš chrup.

Zdravotná poisťovňa hradí v plnej miere preventívnu prehliadku raz za rok u dospelého a dvakrát za rok u dieťaťa.

 

Čo obsahuje preventívna prehliadka u zubára?

Pravidelné preventívne zubné prehliadky môžu pomôcť identifikovať a riešiť akékoľvek problémy s ústnym zdravím skôr, ako sa stanú vážnejšími. To vám z dlhodobého hľadiska môže ušetriť veľa času, nervov, bolesti a aj peňazí.

Pravidelná preventívna prehliadka obsahuje:

  • podrobnú prehliadku chrupu, parodontu a mäkkých tkanív ústnej dutiny 

  • kontrolu medzičeľustných vzťahov, vzájomného postavenia zubov 

  • stav dentálnej hygieny a hygienických návykov 

  • určenie indexov KPE a CPITN, ktorými je vyjadrený stav ďasien a kazivosť chrupu 

  • vyšetrenie lymfatických uzlín pohmatom

 

Výsledky preventívnej prehliadky

Výsledky preventívnej prehliadky sa dozviete ihneď priamo v ambulancii. Ak zubný lekár nájde zubný kaz alebo akýkoľvek iný nález, je nutné si dohodnúť ďalší postup liečby čo najskôr.

 

Máte ešte pár týždňov

Pravdou zostáva, že preventívne prehliadky u zubára ľudia zanedbávajú. Podľa dostupných informácií ich ročne absolvuje zhruba každý druhý pacient. A to aj napriek tomu, že zdravotné poisťovne mu v ďalšom roku opravu kazu nepreplatia, ak prehliadku vynechal.

Na návštevu zubného lekára vám do konca roka ostáva už len pár týždňov. Počítajte s tým, že ku koncu roka sa čakáreň stomatológa plní rýchlejšie ako v inom období. Na preventívnu prehliadku sa môžete objednať aj na našu kliniku – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom.

 

Neodkladajte preventívnu prehliadku na koniec roka. Zubári vtedy majú zväčša plno a nemusíte dostať termín. Teraz je na návštevu zubára priam ideálna doba.