Fistula na ďasne je malý kanál alebo priechod, ktorý sa tvorí ako reakcia tela na infekciu alebo zápal v ústach. Často vzniká v dôsledku problémov so zubami, ako je neúspešné endodontické ošetrenie alebo pokročilý zubný kaz. Tento jav môže byť spojený s bolesťou, s opuchom a uvoľňovaním hnisu, čo vyžaduje okamžitú lekársku pomoc . Prečítajte si o príčinách, príznakoch a liečbe tejto nepríjemnej komplikácie.
Čo je fistula?

Fistula na ďasne – príčiny
Zubný absces
Parodontitída
Trauma
Príznaky fistuly
Ak sa u vás vyskytnú príznaky, je dôležité čo najskôr kontaktovať našu zubnú kliniku, čím predídete ďalším komplikáciám a zabezpečíte si správne hojenie.
Medzi najčastejšie príznaky patrí:
- Hnis na ďasne: Z fistuly môže vytekať hnis spôsobujúci často nepríjemný zápach alebo chuť v ústach.
- Opuch: Postihnutá oblasť ďasna môže byť opuchnutá, citlivá alebo bolestivá na dotyk.
- Bod zjavného vyústenia: Na ďasne sa môže objaviť malý bod, ktorý vyzerá ako pupok[A1] . Je to miesto, kde hnis vystupuje na povrch.
- Bolesť: Miesto okolo fistuly môže byť bolestivé, najmä pri žuvaní alebo stlačení postihnutej oblasti.
- Zmeny pocitu v postihnutej oblasti: Môže sa vyskytnúť pocit tepla alebo zvýšená citlivosť v okolí fistuly.
- Príznaky infekcie: V niektorých prípadoch môže pacient trpieť aj všeobecnými príznakmi infekcie, ako sú zvýšená telesná teplota, únava alebo celková nevoľnosť.
Ako vyzerá fistula?
- Nachádza sa na ďasne alebo na podnebí.
- Je lokalizovaná približne v mieste, kde sa nachádza koreň zuba.
- Je viditeľne navretá ako malý hrášok.
- Má tmavoružovú farbu a je zapálená.
- Tvorí sa na nej biele miesto – hnis.
- Občas je vačok navretý a plný hnisu, po jeho stlačení hnis vyteká a následne vačok. spľasne po dobu, kým sa znovu nevytvorí hnis.
Hnisavý vačok na ďasne – liečba
Väčšina ľudí sa pri liečbe fistuly spolieha iba na domácu liečbu. Návštevu zubného lekára odkladajú a tajne dúfajú, že zaberú bylinkové odvary a spreje. Bohužiaľ sa tak nestane, pretože tie vedia pomôcť iba pri liečbe aftov. Fistula je iný prípad a i keď sa na aftu podobá, príčina vzniku je iná.
Fistula je odpoveďou organizmu na zápal[A2] , čo znamená, že sa jej zbavíte až vtedy, keď stomatológ odstráni príčinu problému. V prípade, že by sa tak nestalo, fistula sa vám bude v ústach objavovať opakovane kvôli neliečenému zápalu. Preto návštevu zubného lekára neodkladajte.
V mnohých prípadoch liečba fistuly na ďasne zahŕňa:
Antibiotiká: V niektorých prípadoch lekár môže predpísať antibiotiká, aby sa zastavila infekcia a zmiernil zápal.
Ošetrenie abscesu na ďasne: Ak je príčinou fistuly absces, môžu byť potrebné endodontické ošetrenie (liečba koreňového kanálika) alebo extrakcia zuba.
Ošetrenie paradontitídy – pri paradontitíde je prítomný zubný povlak a zubný kameň, čo môže znamenať aj hĺbkové čistenie zubov a ďasien.
Prevencia
Ak chcete predísť fistule na ďasne, je dôležité správne sa starať o zuby, pravidelne navštevovať zubného lekára a reagovať na príznaky, ktoré by mohli naznačovať problémy so zubami alebo s ďasnami. Nezabúdajte ani na dentálnu hygienu.