Fistula

Čo je fistula na ďasne a ako sa lieči

Fistula

 

Fistula na ďasne je malý kanál alebo priechod, ktorý sa tvorí ako reakcia tela na infekciu alebo zápal v ústach.  Často vzniká v dôsledku problémov so zubami, ako je neúspešné endodontické ošetrenie alebo pokročilý zubný kaz. Tento jav môže byť spojený s bolesťou, s opuchom a uvoľňovaním hnisu, čo vyžaduje okamžitú lekársku pomoc[A1] . Prečítajte si o príčinách, príznakoch a liečbe tejto nepríjemnej komplikácie.

 

Čo je fistula?

Fistulu môžeme prirovnať k vyrážke na ďasne. Pravdou je, že tento výrastok na ďasne, ktorý sa z času na čas ohlási nepríjemnou pichľavou bolesťou, môže predstavovať omnoho vážnejší zdravotný problém.

Najčastejšie fistula nenaznačuje chorobu ďasna. Príčinu treba hľadať v zube. Fistula je obrannou reakciou organizmu na zápal a keď sa v ústach objaví, je viac ako pravdepodobné, že niektorý zo zubov nie je v poriadku.

 

Fistula na ďasne – príčiny

Najčastejšie vzniká fistula na ďasne v dôsledku infekcie v oblasti zubov a ďasien. Medzi hlavné príčiny patria:

      Zubný absces: Infekcia zubného nervu, prípadne mäkkého zubného tkaniva môže mať za následok tvorbu abscesu. V prípade, že sa tento problém nerieši včas, môže vzniknúť fistula na ďasne.

      Parodontitída: Zápal ďasien môže spôsobiť infekciu a následne aj fistulu na ďasne.

      Trauma: Poranenie zubov alebo ďasien môže viesť k infekcii a k tvorbe fistuly.

 

Príznaky fistuly

Ak sa u vás vyskytnú príznaky, je dôležité čo najskôr kontaktovať našu zubnú kliniku, čím predídete ďalším komplikáciám a zabezpečíte si správne hojenie.

Medzi najčastejšie príznaky patrí:

      Hnis na ďasne: Z fistuly môže vytekať hnis spôsobujúci často nepríjemný zápach alebo chuť v ústach.

      Opuch: Postihnutá oblasť ďasna môže byť opuchnutá, citlivá alebo bolestivá na dotyk.

      Bod zjavného vyústenia: Na ďasne sa môže objaviť malý bod, ktorý vyzerá ako pupok[A1] . Je to miesto, kde hnis vystupuje na povrch.

      Bolesť: Miesto okolo fistuly môže byť bolestivé, najmä pri žuvaní alebo stlačení postihnutej oblasti.

      Zmeny pocitu v postihnutej oblasti: Môže sa vyskytnúť pocit tepla alebo zvýšená citlivosť v okolí fistuly.

      Príznaky infekcie: V niektorých prípadoch môže pacient trpieť aj všeobecnými príznakmi infekcie, ako sú zvýšená telesná teplota, únava alebo celková nevoľnosť.

 

Ako vyzerá fistula?

       Nachádza sa na ďasne alebo na podnebí.

       Je lokalizovaná približne v mieste, kde sa nachádza koreň zuba.

       Je viditeľne navretá ako malý hrášok.

       Má tmavoružovú farbu a je zapálená.

       Tvorí sa na nej biele miesto – hnis.

       Občas je vačok navretý a plný hnisu, po jeho stlačení hnis vyteká a následne vačok. spľasne po dobu, kým sa znovu nevytvorí hnis.

 

 

 Hnisavý vačok na ďasne – liečba

Väčšina ľudí sa pri liečbe fistuly spolieha iba na domácu liečbu. Návštevu zubného lekára odkladajú a tajne dúfajú, že zaberú bylinkové odvary a spreje. Bohužiaľ sa tak nestane, pretože tie vedia pomôcť iba pri liečbe aftov. Fistula je iný prípad a i keď sa na aftu podobá, príčina vzniku je iná.

Fistula je odpoveďou organizmu na zápal[A2] , čo znamená, že sa jej zbavíte až vtedy, keď stomatológ odstráni príčinu problému. V prípade, že by sa tak nestalo, fistula sa vám bude v ústach objavovať opakovane kvôli neliečenému zápalu. Preto návštevu zubného lekára neodkladajte.

V mnohých prípadoch liečba fistuly na ďasne zahŕňa:

  1. Antibiotiká: V niektorých prípadoch lekár môže predpísať antibiotiká, aby sa zastavila infekcia a zmiernil zápal.
  2. Ošetrenie abscesu na ďasne: Ak je príčinou fistuly absces, môžu byť potrebné endodontické ošetrenie (liečba koreňového kanálika) alebo extrakcia zuba.
  3. Ošetrenie paradontitídy – pri paradontitíde je prítomný zubný povlak a zubný kameň, čo môže znamenať aj hĺbkové čistenie zubov a ďasien.

 

Prevencia

Ak chcete predísť fistule na ďasne, je dôležité správne sa starať o zuby, pravidelne navštevovať zubného lekára a reagovať na príznaky, ktoré by mohli naznačovať problémy so zubami alebo s ďasnami. Nezabúdajte ani na dentálnu hygienu.