Zubar Bratislava

Ako si správne čistiť zuby? Tipy od odborníkov

Zubar Bratislava

Každodenná rutina – čistenie zubov je niečo, čo by rozhodne nikto z nás nemal podceňovať. Správnym a pravidelným čistením zubov môžete účinne zabrániť vzniku zubného kazu, ochoreniu ďasien a iným nepríjemným zubným ťažkostiam, s ktorými chodíte k odborníkovi.

Dôležitosť správneho čistenia zubov

Správne čistenie zubov je základom prevencie zubných problémov, ako je zubný kaz, zápaly ďasien či strata zubov. Pravidelné čistenie zubov pomáha odstraňovať baktérie a zvyšky potravy, ktoré sa môžu hromadiť na zuboch a v ústach, a tak spôsobovať problémy.

 

Ako si správne čistiť zuby?

Keď si osvojíte základné vedomosti o správnom čistení zubov, zistíte, že nejde o žiadnu jadrovú vedu.

Tu sú tipy, ako na to:

 

1.           Vyberte si správnu kefku

Pre účinné čistenie zubov je zásadný výber správnej zubnej kefky. Väčšina odborníkov odporúča mäkkú zubnú kefku s malými a rovnými štetinkami, ktoré zabraňujú poškodeniu skloviny a nedráždia oblasť ďasien. Uprednostnite kefku s veľkým množstvom štetín, vďaka čomu sa zvýšite efekt čistenia.

Ďalšou dilemou je voľba medzi klasickou a elektronickou zubnou kefkou. Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že ak je technika čistenia zubov správna, zubný povlak rovnako efektívne odstráni tak klasická kefka, ako aj elektrická.

 

2.           Používajte zubnú kefku tak, ako je treba

Pri čistení zubov je dôležité, aby ste použili správnu techniku. Držte zubnú kefku pod uhlom 45 stupňov k zubom a jemne ju posúvajte vpred a vzad. Nezabudnite čistiť aj vonkajšie a vnútorné strany zubov, ako aj ťažko dostupné miesta v zadnej časti ústnej dutiny.

 

3.          Nepreháňajte to

Aj keď je dôležité čistiť si zuby dôkladne, nepreháňajte to. Príliš silný tlak na zuby a ďasná môže spôsobiť poškodenie skloviny a ďasien. Kľúčom k zdravým zubom je jemné a pravidelné čistenie.

 

4.          Čistenie medzizubných priestorov

Okrem čistenia zubov je dôležité aj čistenie medzi zubami. Dbajte na to, aby sa štetiny dostali do priestorov medzi ďasnami a zubami. Dôležité je vyčistiť každú zubnú plochu. Na tento účel sa odporúča používať zubnú niť alebo medzizubnú kefku. Tie pomôžu odstrániť zvyšky potravy a baktérie z oblastí, kam zubná kefka nedosiahne. Po umytí zubov si nezabudnite očistiť jazyk.

 

5.          Používajte zubnú pastu s fluoridom

Fluorid je dôležitý minerál, ktorý posilňuje zubnú sklovinu, chráni zuby pred kazom a odstraňuje nepríjemný zápach z úst. Preto je dôležité používať zubnú pastu s fluoridom. Množstvo, ktoré nanesiete na zubnú kefku, by malo byť vo veľkosti hrášku.

 

6.          Zuby si čistite najmenej 2 minúty

Okrem správnej techniky je dôležité aj to, ako dlho si zuby umývate. Väčšina ľudí má v hlave nastavený „časovač“ na 45 sekúnd. A to veru nestačí. Na každú štvrtinu chrupu si preto vyhraďte zhruba 30 sekúnd.

Zuby je najvhodnejšie čistiť po jedle, a to aspoň dvakrát do dňa. Ráno po raňajkách a večer. Po čistení už nič nejedzte a pite len čistú vodu.

 

7.           Používajte krúživé pohyby pri čistení

Mnohí si umývajú zuby namiesto krúživých pohybov pohybom hore a dole. Narobíte si tým viac škody ako úžitku. Tento typ čistenia môže viesť k tomu, že na niektorých miestach vám bude zubná sklovina chýbať úplne a vy tak nevedomky vytvoríte ideálne podmienky na vznik zubného kazu. Namiesto toho si zuby čistite krúživými pohybmi bez tlaku. Nezabúdajte ani na čistenie zadnej strany chrupu a plochy stoličiek.

 

8.          Návšteva zubného lekára

Aj keď dodržiavate všetko, ako máte, je dôležité pravidelne navštevovať svojho zubného lekára. Profesionálna dentálna hygiena a preventívna prehliadka u zubára vám pomôžu včas odhaliť a riešiť problémy. Navštívte nás a naši zubní lekári vám pomôžu s liečbou a s prevenciou zubných problémov.

 

Zuby sa považujú za vyčistené, ak sa na nich nenachádza povlak. Prejdite si jazykom po zubnej sklovine a uistite sa, že sú zuby hladké, a teda dostatočne čisté.