Zuby múdrosti. Ako dlho rastú a prečo spôsobujú nočné mory?

Niektorým spôsobujú trápenie, bolesti a nočné mory, iní ani nevedia, že nejaké zuby múdrosti majú. Prečo vôbec zuby múdrosti máme, prečo sa s nimi často trápime a ako ich rast prežiť s čo najmenšími bolesťami a utrpením? Poradíme vám, ako na to!

Prečo zuby múdrosti rastú?

Zuby múdrosti, takzvané osmičky, môžu spôsobiť nemalé problémy. Tie sa prejavujú nielen so samotným rastom zubov, často sa problémy dostavia aj po prerezaní osmičiek. Aj to je dôvod, prečo vám v určitých prípadoch odporučíme zuby múdrosti vytrhnúť. Zuby múdrosti môžu rásť niekoľko mesiacov, ale aj niekoľko rokov. Prečo ich však vôbec máme?

 

Evolúcia robí často divy. Jedným z nich je aj rast osmičiek, inak nazývané ako najvzdialenejšie „stoličky“. Kým predné zuby slúžia na trhanie potravy, zuby múdrosti máme na ich drvenie. Po komplexnejšiu odpoveď však musíme zájsť do Arizony.

Abnormálnosť?

Vedci z University of Arizona skúmali, prečo ľuďom rastú zuby múdrosti a aký majú zmysel. „Je to záhada.“ Tak opisujú prerezávanie osmičiek vedci, ktorí zároveň dodávajú, že túto abnormalitu dopĺňa aj nedokonalosť našej lebky, pretože na prerezanie zubov múdrosti je nedostatok miesta. Niektorým ľuďom sa osmičky neprerežú vôbec.

Vysvetlenie, prečo sa zuby múdrosti prerežú až v dospelom veku môžeme nájsť práve v tom, že telo si hľadá dostatočný priestor v ústnej dutine na prerezanie týchto stoličiek.

 

Aké problémy môžu spôsobiť?

„Osmičky musia von.“ Práve túto vetu ste možno často počuli v našej ambulancii či od svojich známych. Vytrhnutie zubov múdrosti nie je o vysokej ochote nás zubárov vytiahnuť vám čo najviac zubov z vášho chrupu. Týmto úkonom vás chránime.

Hoci si to často neuvedomujeme, zuby múdrosti môžu spôsobiť mnoho problémov. A nielen pri prerezávaní. Keďže je čistenie týchto zubov veľmi problematické, môžu tvoriť zárodky nových problémov vo forme bakteriálnych infekcii.

Okrem iného môže prerezávanie zubov múdrosti spôsobiť nepríjemné bolesti čeľuste, opuchnuté ďasná, ťažkosti s otváraním úst či krvácajúce ďasná a neschopnosť konzumovať potravu, alebo len veľmi obmedzene.

 

Aké sú hlavné dôvody odstránenia zubu múdrosti?

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa rozhodneme zub múdrosti odstrániť je jeho krivé prerezávanie, teda zub rastie napríklad bokom. Ďalším dôvodom je málo miesta na ďalšie zuby, kedy zub, hoci chce rásť, nemá miesto. Tretím, častým dôvodom, je bakteriálna infekcia, ktorá sa rastom osmičiek tvorí.

 

Bolí vytrhnutie osmičiek a na čo sa pripraviť?

Vytrhávanie zubov múdrosti môže na prvý pohľad znieť veľmi bolestivo a komplikovane, no v našej klinike máme aplikované už mnohé pokročilé postupy, ako bezbolestne a rýchlo zub vytiahnuť.

A ako to celé prebieha? Vytrhnutie u nás môže trvať od pár minút do hodiny, no predovšetkým sa postaráme o to, aby ste necítili žiadnu bolesť.

Práve preto vykonáme zákrok pod celkovou alebo lokálnou anestéziou. Budete tak cítiť len tlak a ťahanie. Ak je zub stále hlboko v ďasne, volíme jemné rozrezanie ďasna, aby sa zub odhalil. Po zákroku je možné, že budete pociťovať bolesť, keďže anestetikum prestane v určitom momente účinkovať.

Ak vás trápia zuby múdrosti, mali by ste nás čím skôr navštíviť. Urobíme vám snímok a vy budete presne vedieť, ako vám zub rastie. Čím skôr, tým lepšie. V opačnom prípade vás môže bolestivo trápiť ešte niekoľko mesiacov.