Zubný kameň. Profesionálne odstránenie a postup stomatológa.

Väčšina problémov, ktoré stoja za návštevou stomatológa vzniká v dôsledku nedostatočnej hygieny. Zubný kaz, zubný kameň ani zápal ďasien nie sú dedičné ochorenia. Ak si čistíte zuby minimálne raz denne tak, že na nich nezostane žiadny povlak, nemá sa z čoho vytvoriť zubný kameň, nevznikne zápal, krvácanie ani zápach. Práve zubný povlak stojí za vznikom zubného kameňa. A ak ho už máte, sami sa ho nezbavíte. Pomôcť vám môže len jeho odstránenie u odborníka.

Čo je zubný kameň?

Zubný kameň je pevná žltá až hnedožltá usadenina na zube, ktorá sa nedá odstrániť čistením zubov ani vyplachovaním.

Jeho vzniku však viete predchádzať správnou starostlivosťou o ústnu dutinu. Na prítomnosť zubného kameňa vás upozorní nepríjemný zápach z úst.

 

Ako vzniká zubný kameň?

Zubný kameň sa usádza na zuboch pri nedôslednej alebo nesprávnej starostlivosti o ústnu dutinu. Základom pre vznik zubného kameňa je zubný povlak. Jedná sa o lepkavý film, ktorý je tvorený zvyškami potravy a baktériami prítomnými v ústach.

Čerstvý zubný povlak je spočiatku veľmi mäkký. No vplyvom minerálov v slinách za krátky čas (24 – 72 hodín) stvrdne a vytvorí sa zubný kameň. Najčastejšie sa tvorí na miestach, ktoré sa kefkou ťažko čistia, ako sú medzizubné priestory, vnútorná strana zubov nad ďasnom, ale aj pod ním. 

 

Prečo je nebezpečný?

Zubný povlak si viete zotrieť bežným čistením doma, no zubného kameňa sa sami nezbavíte. To si vyžaduje prácu zubného lekára alebo dentálneho hygienika.

Zubný kameň je príčinou zdravotných problémov, ako je nepríjemný zápach z úst, parodontitída alebo zápal ďasien. Dokonca môže mať za následok aj stratu jedného, prípadne viacerých zubov.

So zubným kameňom sa navyše spája aj ďalšia zdravotná komplikácia – nesprávne trávenie. Toxické látky, ktoré sa hromadia v zubnom kameni, prenikajú do krvi, čím ovplyvňujú fungovanie tráviaceho traktu a aj celého organizmu.

 

Odstránenie zubného kameňa

Odstránenie zubného kameňa nebolí a ušetrí vám mnoho starostí. Zubný kameň nemožno odstrániť počas domáceho čistenia, preto je potrebná dvakrát ročne návšteva stomatológa. Preventívna prehliadka a dentálna hygiena sú niečím, čo rozhodne netreba podceňovať.

Zubný kameň sa najčastejšie odstraňuje pomocou ultrazvukového prístroja, ktorý využíva ultrazvukové vlny. Tie bez problémov rozbijú aj najtvrdšie vrstvy zubného kameňa. Výhodou tejto metódy je to, že dokáže za krátky čas rozbiť zubný kameň aj na ťažko dostupných miestach, nad ďasnami a aj pod nimi.

Škrabky na zubný kameň a kyrety sa používajú na dočistenie, ak po ultrazvukovom odstránení ostali niektoré plochy na zube znečistené. Tie zoškrabú a odseknú zvyšky kameňa.

Čistenie sa môže zavŕšiť pieskovaním. Počas pieskovania sa prúdom vody, vzduchu a piesku dodatočne odstráni nechcená pigmentácia a zuby ostanú jasnejšie a belšie.


Prevencia vzniku zubného kameňa

Ak nebudete mať žiaden zubný kameň, nebudete s ním musieť bojovať. Najlepšou prevenciou je pravidelná dentálna hygiena, ktorú môžete absolvovať aj na našej klinike.

Samozrejmosťou je aj správne čistenie zubov dvakrát denne. Vhodné je aj použitie medzizubnej kefky alebo zubnej nite.

V našej klinike – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom, sa o vaše zuby postaráme. Pri prevencii zubného kameňa zohráva dôležitú úlohu aj preventívna prehliadka.