Ako liečiť afty v ústach

Parodontitída, hovorovo nazývaná paradentóza, sa radí medzi najčastejšie ochorenia súvisiace s vypadávaním a so stratou zubov. Aj keď sa vám môže zdať, že sa vás netýka, opak môže byť pravdou. Práve nedostatočná hygiena, zápal ďasien a hromadenie zubného kameňa stoja za jej vznikom. Vždy je vhodné navštíviť odborníka skôr, ako je neskoro a najmä dbať na zdravie ďasien. Správnou starostlivosťou môžete predísť paradentóze.

Čo je paradentóza?

Paradentóza je infekčným zápalovým ochorením tkanív parodontu. S jej počiatočnou fázou sa stretla väčšina populácie (až 90 % dospelých ľudí po tridsiatke). No mnohí toto ochorenie podceňujú, až kým sa neobjavia krvácanie ďasien a ďalšie ťažkosti.

 

Príznaky paradentózy

Paradentóza vzniká v dôsledku zubného povlaku, ktorý sa hromadí na zuboch po konzumácii jedla. Zubný povlak obsahuje baktérie, ktoré, ak sa nevyčistia, spôsobujú zápal. Zápal je sprevádzaný bolesťou, vznikajúcim hnisom, zápachom z úst, kývaním zubov a nakoniec aj uvoľňovaním a vypadávaním zubov.

Medzi najčastejšie príznaky paradentózy patria:

·       zapálené, boľavé a opuchnuté ďasná

·       väčšia citlivosť a krvácavosť ďasien nielen pri čistení zubov

·       tŕpnutie, brnenie, tlak zubov pri hryzení tvrdého jedla

·       vznik zubného kameňa na zuboch okolo ďasien

·       ustupovanie ďasien a obnažovanie krčkov

·       vznik parodontálnych chobotov

·       postupné vykývanie až vypadnutie zubov

 

Ako vzniká paradentóza

Paradentóza vzniká v dôsledku nesprávnej ústnej hygieny. V ústach sa nachádza mnoho baktérií, ktoré môžu byť prospešné, ale aj zlé. Ak sa zuby nečistia, prevládajú zlé baktérie, ktoré sa množia na zuboch, v medzizubných priestoroch a na ďasnách. Vytvárajú zubný povlak, ktorý sa postupom času mení na zubný kameň a pomaly takto pracujú na zväčšovaní zápalu.

Ak sa zápal nerieši, vytvárajú sa parodontálne choboty. V tejto fáze má každý zub svoj chobot, v ktorom sa množia baktérie, odumreté bunky, zubný kameň a toxíny. To spolu s ústupom kosti spôsobuje kývanie a nakoniec aj vypadnutie zubov.

 

Rizikové faktory, ktoré sa môžu podieľať na vzniku paradontózy:

·       nedostatočná a zlá ústna hygiena

·       zvýšená predispozícia na tvorbu zubného kameňa

·       zanedbanie prehliadok u stomatológa

·       vyšší vek

·       podvýživa

·       odchýlky v postavení zubov

·       fajčenie

·       dedičnosť

 

Spôsoby, ako zlepšiť zdravie ďasien

Starostlivosť o ďasná by mala byť tiež súčasťou dentálnej rutiny každého z nás. Ďasnám treba venovať náležitú pozornosť, pretože ak bolia, nastáva veľký problém.

1. Správna dentálna starostlivosť

Pravidelná zubná hygiena dvakrát denne by mala byť samozrejmosťou rovnako, ako profesionálna dentálna hygiena. Tá slúži na odstránenie zubného kameňa, ktorý ohrozuje zdravie ďasien a zubov. Navyše dentálna hygiena zabezpečuje aj vybielenie zubov.

2. Správna zubná kefka

Správny výber a používanie zubnej kefky sú kľúčové. Zvoľte radšej mäkšiu ako tvrdšiu.

3. Konzumácia vhodných jedál

Ak sú vaše ďasná náchylné na zápal, mali by ste venovať pozornosť výberu jedál. Neodporúča sa konzumácia jedál s ostrými čiastočkami, ktoré by mohli poraniť mäkké tkanivá ďasien, a tým prispieť k zápalu. Medzi tieto potraviny patria čipsy, oriešky a tvrdé cukríky.

4. Pravidelné preventívne prehliadky

Nepodceňujte preventívne prehliadky, ktoré prispievajú nielen k eliminácii zubných kazov, ale aj k včasnému zisteniu ochorenia ďasien. Tie môžete absolvovať u nás, v našej klinike – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom. Vďaka včasnej diagnostike sa môžete ľahko a rýchlo vyhnúť ťažkostiam s bolesťami zubov a ďasien.