Zápal trojklaného nervu

Zápal trojklaného nervu - čo spôsobuje jednu z najhorších bolestí?

Zápal trojklaného nervu

 

Zápal trojklaného nervu je jednou z najintenzívnejších bolestí, s akou sa môžete stretnúť za svojho život. Bolesť je ostrá, palivá, možno ju prirovnať k elektrickému šoku. Spustiť ju môžu aj najmenší dotyk, žuvanie alebo dokonca smiech. Nepodceňujte  návštevu zubného lekára! Prečítajte si všetko dôležité o zápale trojklaného nervu – ako vzniká, čo je jeho príčinou, ako sa prejavuje a ako sa lieči.

 

Čo je trojklaný nerv

Trojklaný nerv (nervus trigeminus) je piaty hlavový nerv, ktorý hrá kľúčovú úlohu v zabezpečení citlivosti a pohyblivosti tváre. Zaisťuje citlivosť ústnej dutiny, zubov, nosa a veľkej časti tváre. Jeho najhlavnejšou funkciou je prenos senzorických informácií, ktoré nám umožňujú cítiť bolesť, dotyk a teplotu v oblasti tváre. Okrem toho má na starosti pohyblivosť niektorých svalov, ktoré sú nevyhnutné na žuvanie a na iné motorické aktivity.

Zápal trojklaného nervu – príčiny

Hoci presná príčina zápalu trojklaného nervu nie je úplne známa, existuje niekoľko rizikových faktorov a zdravotných stavov, ktoré môžu viesť k jeho vzniku. K týmto faktorom patria:

 1. Pásový opar: infekcia vírusom pásového oparu môže viesť k zápalu a k poškodeniu nervových vlákien, vrátane trojklaného nervu.
 2. Skleróza multiplex: toto autoimunitné ochorenie spôsobuje poškodenie myelínových obalov nervových vlákien, čo môže narušiť funkciu trojklaného nervu a viesť k bolesti.
 3. Cukrovka: môže spôsobiť mikrovaskulárne zmeny, ktoré ovplyvňujú prietok krvi k nervom, čím sa zvyšuje riziko poškodenia nervových vlákien, vrátane trojklaného nervu.
 4. Vysoký krvný tlak: hypertenzia môže viesť k zmene stien ciev, čo môže spôsobiť tlak na trojklaný nerv a vyvolať jeho podráždenie alebo zápal.
 5. Nádory a cysty: novotvary a cysty v oblasti hlavy a krku môžu fyzicky utláčať trojklaný nerv, a to spôsobuje jeho podráždenie a bolesť.
 6. Cievne abnormality: zmeny v cievach, ako sú arterio-venózne malformácie alebo výduť, môžu tlačiť na trojklaný nerv a spôsobiť bolesť.
 7. Poranenia tváre alebo hlavy: traumatické zranenia v oblasti tváre alebo lebky môžu poškodiť trojklaný nerv alebo okolité štruktúry, čo vedie k jeho zápalu a k bolesti.
 8. Infekcie: zápal trojklaného nervu môžu spôsobiť aj bakteriálne alebo vírusové infekcie v oblasti tváre alebo hlavy.

 

Zápal trojklaného nervu – prejavy

Zápal trojklaného nervu sa prejavuje rôznymi symptómami, ktoré môžu byť veľmi intenzívne a nepríjemné. Medzi hlavné prejavy patria:

Bolesť tváre

Najcharakteristickejším príznakom je náhla, intenzívna, vystreľujúca alebo bodajúca bolesť v tvári. Táto bolesť môže vzniknúť pri dotyku tváre, môže byť vyvolaná žuvaním, rozprávaním alebo aj čistením zubov. Pacienti často prirovnávajú túto bolesť k elektrickému šoku.

Bolesť sa obyčajne objavuje v oblastiach, ktoré sú inervované trojklaným nervom, vrátane tváre, čeľuste, zubov, ďasien, pier a niekedy aj očí a čela. Postihnutá je najčastejšie len jedna strana tváre, v zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť aj na oboch stranách, hoci to nemusí byť súčasne. Tieto bolestivé stavy trvajú od niekoľkých sekúnd až do dvoch minút.

Pocit pálenia alebo mravčenia

Po odznení najväčšej bolesti môže nasledovať mierna bolesť alebo pocit pálenia. Medzi jednotlivými záchvatmi sa môže vyskytnúť aj neustále pulzujúci, bolestivý alebo páliaci pocit. Stavy bolesti môžu pretrvávať dni, týždne, ba aj mesiace. Bolesť môže v niektorých prípadoch úplne ustúpiť a vrátiť sa až po niekoľkých mesiacoch alebo dokonca rokoch.

Strata citlivosti

V postihnutej oblasti tváre môže dôjsť k strate citlivosti alebo k brneniu. Tento príznak môže naznačovať poškodenie alebo stlačenie trojklaného nervu.

Svalové kŕče a zášklby v tvári

Zápal môže vyvolať svalové kŕče a zášklby v tvári. Tieto poruchy ovplyvňujú svaly, ktoré kontrolujú pohyb čeľuste a môže sťažiť žuvanie a reč.

Poruchy slinných žliaz

Zápal môže tiež ovplyvniť funkciu slinných žliaz, čo vedie k zníženej produkcii slín a k suchosti v ústach.

Poruchy mimických svalov

V niektorých prípadoch môže zápal poškodiť mimické svalstvo tváre, čo sťažuje vyjadrovanie emócií a kontrolu mimiky.

 

Zápal trojklaného nervu – liečba

Ak sa pýtate, ako upokojiť trojklaný nerv, väčšinou sa to doma nedá. Nutná je správna a včasná diagnostika spojená s medicínskou liečbou alebo so zákrokom. Najčastejšie sa používajú:

 1. Lieková terapia: väčšine pacientov sa predpisujú lieky na tlmenie bolesti. Bežné analgetiká, ako paracetamol však nie sú účinné. Často sa používajú antikonvulzíva, ktoré pomáhajú zmierniť bolesť nervov tým, že spomaľujú elektrické impulzy v nervoch. Tieto lieky je potrebné užívať pravidelne a môžu byť vysadené až keď bolesť ustúpi.
 2. Chirurgický zákrok: ak lieky nie sú účinné alebo ak majú príliš veľa vedľajších účinkov, zvažuje sa chirurgický zákrok. K takýmto možnostiam patrí aj mikrovaskulárna dekompresia, ktorá uvoľňuje tlak na nerv bez jeho poškodenia.
 3. Perkutánne procedúry: zahŕňajú zavedenie ihly alebo tenkej trubice cez tvár do trojklaného nervu vo vnútri lebky.
 4. Sústredená rázová vlna: využíva sa na stimuláciu nervu a zmiernenie bolesti.
 5. Termoterapia, masáže a rehabilitácia: tieto metódy pomáhajú uvoľniť svalové napätie, zmierniť bolesť a obnoviť funkčnosť svalov.

 

Domáca liečba trojklaného nervu

Domáca liečba môže byť účinným doplnkom k medicínskym postupom pri zápale trojklaného nervu. Patria tu:

1.      Akupunktúra

2.     Akupresúra

3.    Masáže tváre a krku

4.    Homeopatia

5.     Bylinní pomocníci – levanduľa

6.     Relaxačné techniky – meditácia a joga

7.     Výživa a doplnky – B 12, horčík a riboflavín

 

Zápal trojklaného nervu – prevencia a odporúčanie

Zápalu trojklaného nervu sa síce nedá úplne zabrániť, ale možno podporiť správnu funkciu nervového systému a eliminovať rizikové faktory dôkladnou ústnou hygienou. Je dôležité pravidelne si čistiť zuby a navštevovať zubára, aby ste predišli infekciám a iným problémom, ktoré môžu ovplyvniť nervy v oblasti tváre. Nezabúdajte ani na  pravidelné preventívne prehliadky a dentálnu hygienu.