Zápal ďasien neignorujte. Spôsobiť si môžete vážne problémy.

Zápal ďasien, alebo gingivitída, je bežné ochorenie ďasien, ktoré sa vyskytuje v dôsledku zápalu tkaniva, ktoré obklopuje a podopiera zuby. Tento stav môže byť bolestivý a ak sa nezačne liečiť včas, môže sa vyvinúť do vážnejších ochorení ďasien a dokonca môže viesť k strate zubov. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko spôsobov, ako sa vyhnúť a liečiť zápal ďasien.

Príznaky zápalu ďasien zahŕňajú opuchnuté, boľavé a krvácajúce ďasná. Ak máte tieto príznaky, mali by ste navštíviť nášho zubného lekára čo najskôr. Čím skôr začnete liečbu, tým lepšie sú vaše šance na úspešné zmiernenie alebo dokonca odstránenie zápalu.

Ako sa zápalu vyhnúť?

Jedným z najdôležitejších spôsobov, ako zabrániť zápalu ďasien, je starostlivosť o zuby a ďasná. Toto zahŕňa pravidelné čistenie zubov, používanie zubnej nite a oplachovanie ústnej dutiny antibakteriálnymi ústnymi vodami. Je tiež dôležité jesť zdravú stravu a vyhýbať sa

potravinám, ktoré môžu podporovať rast baktérií v ústach, ako sú sladké a škrobové jedlá.

 

Ak už máte zápal ďasien, náš zubný lekár vám po diagnostikovaní odporučí niektoré lieky na liečbu zápalu a bolesti. Antibiotiká môžu byť tiež potrebné v prípade závažnejších prípadov zápalu. V niektorých prípadoch môže byť potrebné odstrániť zub, ktorý spôsobuje problémy.

 

Je dôležité si uvedomiť, že zápal ďasien sa dá v mnohých prípadoch úplne predchádzať a zabrániť mu. Dôkladná ústna hygiena, ako je pravidelné čistenie zubov a používanie zubnej nite, sú kľúčom k udržaniu zdravých ďasien. Okrem toho môžu byť užitočné aj pravidelné návštevy našej klinky, kde vieme včas odhaliť problémy s ďasnami a pomôcť ich liečiť.

 

Zápal ďasien neignorujte

Ak sa zápal ďasien neodstráni, môže sa vyvinúť do ochorenia nazývaného parodontitída, ktoré postihuje tkanivá, ktoré držia zuby v kosti. Parodontitída často vedie k tvorbe vydutí v ďasnách, ktoré sa môžu naplniť baktériami a spôsobiť infekcie. V závažných prípadoch parodontitída spôsobuje stratu zubov.

 

Popri pravidelnej ústnej hygiene existujú aj iné spôsoby, ako zabrániť zápalu ďasien. Napríklad by ste sa mali snažiť minimalizovať stres, ktorý oslabuje imunitný systém a zvyšuje riziko zápalu ďasien. Rovnako dôležité je prestať fajčiť, pretože nikotín preukázateľne poškodzuje ďasná a spôsobuje zápaly.

 

V prípade, že už máte niektoré závažnejšie symptómy, ako sú napríklad krvácanie ďasien, opuchy alebo bolesť, je dôležité navštíviť našu zubnú kliniku. Vykonáme vyšetrenie a identifikujeme presnú liečbu pre váš problém.

 

Je dôležité si uvedomiť, že zápal ďasien nie je bežné ochorenie, ktoré sa dá ignorovať. Ak nebudete venovať pozornosť svojej ústnej hygiene a ignorovať symptómy zápalu ďasien, môžete si spôsobiť vážne zdravotné problémy. Ak máte akékoľvek symptómy zápalu ďasien, neváhajte nás navštíviť. Ďasná sú kľúčovou súčasťou zdravia ústnej dutiny a je dôležité ich chrániť a udržiavať zdravé.