ProSmile Clinic Petrzalka

Prečo vznikajú kútiky a ako im predchádzať?

ProSmile Clinic Petrzalka

 

Bolestivé a popraskané kútiky úst sú vždy nepríjemným problémom, ktorý zažil asi každý z nás. Kútiky sú citlivé, svrbivé, boľavé a častokrát nám dokonca bránia ústa čo i len pootvoriť. Vlhké prostredie v ústach ešte viac podporuje rozvoj tohto problému. Hojenie kútikov bez návštevy odborníka je častokrát zdĺhavé. Viete, čo na zapálené kútiky najrýchlejšie zaberá a prečo vlastne vznikajú? 

Prečo vznikajú kútiky?

Zapálené a boľavé kútiky vznikajú z dôvodu premnoženia baktérií a kvasiniek v okolí rozhrania ústnej dutiny a pier. Infekcie kútikov spôsobujú kvasinky (Candida albicans), baktérie (Staphylococcus aureus, niektoré streptokoky), najčastejšie však ich kombinácia.

Tieto mikroorganizmy sa bežne nachádzajú na koži alebo na sliznici. Problém nastáva až pri ich premnožení. K tomu dochádza pri oslabenej imunite alebo keď sa baktéria dostane do otvorenej rany (napr. pri zubnom ošetrení alebo pri nosení umelého chrupu).

 

Kútiky na perách, známe aj ako periorálna dermatitída alebo angulárna cheilitída, môžu vznikať z niekoľkých dôvodov. Hlavnými príčinami vzniku kútikov sú:

       vlhké prostredie pri častom olizovaní pier, ktoré podporuje rast mikroorganizmov,

       podráždenie alebo poranenie ústnej dutiny a pier,

       nedostatok vitamínov B2, B5, B7, B9 a B12,

       nedostatok zinku,

       nedostatok železa,

       niektoré chronické ochorenia, napríklad diabetes mellitus, systémový lupus erythematosus, anémia, HIV a AIDS,

       znížená imunita, užívanie imunosupresív,

       užívanie širokospektrálnych antibiotík, kortikosteroidov, hormonálnej antikoncepcie,

       nedostatočná hygiena ústnej dutiny,

       nedostatočne umytý príbor, pohár či fľaša,

       nadmerné pôsobenie slnečného žiarenia, striedanie vonkajších teplôt,

       nevhodná kozmetika (napríklad rúže, zubné pasty, krémy…),

       tehotenstvo, pri ktorom sú ženy náchylnejšie na nedostatok vitamínov a minerálov,

       fajčenie.

Ako predchádzať kútikom?

Zdrojom infekcie je ústna dutina, a preto je starostlivosť o zuby prvou podmienkou, ktorú musíte dodržiavať, aby sa u vás kútiky neobjavili. Zuby si umývajte aspoň dvakrát denne, najlepšie pastami bez obsahu látky SLS.

Pri prevencii by ste mali dbať o:

       dôkladnú ústnu hygienu,

       starostlivosť o pokožku pier a okolia,

       obmedzenie používania cudzích príborov a pohárov.

Zdravú mikrobiálnu flóru v ústach môžete podporiť užívaním probiotík na cmúľanie. Ak si poraníte pery alebo ústnu dutinu, okamžite si ranu vydezinfikujte a následne na ňu aplikujte regeneračný prípravok. Pri častom výskyte kútikov vám môžu pomôcť ochranné krémy a balzamy na pery s obsahom zinku, ktoré bránia vstupu infekcie. Ak žiadne opatrenia nezaberajú a kútikov sa neviete zbaviť, prípadne trvajú dlhšie ako týždeň, navštívte lekára.

 

Na našej klinike – v príjemnom a priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom – sa o zdravie vašej ústnej dutiny postará náš zubný lekár.