Trápi vás vytrhnutý či poškodený zub? Máme efektívne riešenie – náhrady zubov.

Naším pacientom musíme občas oznámiť, že najlepším riešením ich problému bude vytrhnutie zubu. Túto možnosť si nechávame ako tú poslednú, keď nič iné nepomáha a jednoducho je extrakcia zubu jediná možnosť. Iní pacienti k nám chodia už s tým, že majú problémy s chýbajúcimi zubmi alebo veľmi poškodenými.

V tomto prípade našim pacientom radíme podstúpiť protetické liečenie, ktoré sa postará o efektívnu náhradu zubu. Ako to ale funguje v realite? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Náhrady zubov

Chýbajúce zuby vieme efektívne nahradiť a pojmom „náhrady zubov“ označujeme mnohé opravy zubov. Poškodenia môžu byť spôsobené silným zubným kazom alebo pokročilým vekom pacienta, kedy zuby začnú vypadávať samé.Ak sa tak stene, nezúfajte. V našej klinike vždy navrhneme adekvátnu zubnú náhradu. Na stole máme mnoho riešení. Každodenne používame korunky, mostíky, zubné protézy či implantáty.

Zubné korunky

Ak je váš zub poškodený alebo chcete obnoviť formu zubu, a nie je možné použiť plombu, najčastejšie volíme korunku. Je to z toho dôvodu, že plomba by sa robila veľmi ťažko, keďže zub stratil veľa zubného tkaniva. Hrozí, že by sa zlomila, čo spôsobí ďalšie problémy.

Korunka je tak ako pevný plášť a pokrýva zbytok zuba. Korunky sú veľmi jednoducho aplikovateľné a naši pacienti si život so zubnými korunkami často pochvaľujú.

Mostíky

Ako náhradu za chýbajúce zuby volíme často zubný mostík. Ten sa dá aplikovať aj v prípade, že chýbajú viaceré zuby. Mostík, ako už aj z názvu napovedá, spája jeden zub s tým druhým. Mostíky využívame najmä vtedy, ak okolo chýbajúceho zubu sú tie ďalšie už poškodené. Nie je vhodné použiť implantát, keďže ten používame vtedy, ak sa okolo chýbajúceho zubu vyskytujú tie zdravé.

Zubné protézy

Veľmi silné poškodenie zubov, alebo zuby, ktoré sú zasiahnuté agresívnym kazom, či parodontitídou liečime zubnými protézami. Protézami nahrádzame odstránené zuby, ktoré mohli byť v dôsledku úrazu alebo chýbajúcimi zárodkami zubov. Protézy aplikujeme pacientom preto, aby sme im vrátili efektívnu funkciu žuvania či estetiku tváre. V prípade ak chýbajú zuby v prednej časti, estetika sa mení a výraz tiež. S protézou už naši pacienti nemajú ďalšie problémy.

Zubné protézy ešte rozdeľujeme do ďalších podkategórii, ako sú čiastočné protézy a celkové protézy. Prvé spomínané sú snímateľné protézy a slúžia na obnovu funkcie žuvania. Ďalej pomáhajú pri fonetike, kedy sa pacientom lepšie rozpráva. Čiastočná protéza je zložená z umelých zubov.

Opakom sú celkové protézy, inak nazývané aj „totálky“. Tie používame pri úplnej strate zubov a slúžia ako náhrada tých pravých.

Pri aplikácii akýchkoľvek protéz dbáme v našej klinike na to, aby tkanivo, ktoré zubnú protézu nesie, zostalo nepoškodené a aby bolo plne zachované. Pri celkových protézach berieme veľký ohľad na fixáciu, keďže zdravé zuby už nevieme použiť ako oporu.

Ak aj vás trápia problémy s chýbajúcimi či poškodenými zubmi, neváhajte nás kontaktovať na tomto formulári.