Endodoncia. Aké sú jej výhody v porovnaní s inými druhmi liečebných postupov?

Endodoncia má mnoho názvov. Niektorí ju ľudovo nazývajú „vyberanie nervu zo zuba“, no odborníci ju nazývajú aj ošetrenie koreňového kanálika zuba. Ruku na srdce, väčšina z nás odkladá návštevu zubára a kaz nelieči včas. To sa samozrejme nedá večne a k odborníkovi príde v poslednej chvíli, keď zub začne neuveriteľne bolieť. Čo vedie k odstráneniu nervu z kanálika, teda k endodoncii. Viete, aké sú jej výhody a prečo sa oplatí viac ako iné metódy?

Čo je endodoncia?

Endodoncia je ošetrenie koreňových kanálikov. Jedná sa o zákrok, ktorý je vykonávaný pri zápale zubnej drene alebo zápale zubného lôžka s cieľom vyčistiť kanálik od zapálených tkanív a baktérií.

Ak je zubná dreň zapálená alebo už odumrela, je lepšie ju odstrániť z kanálika a prázdny kanálik vyplniť koreňovou výplňou. Dôvod je jednoduchý – odumretá zubná dreň sa ľahko infikuje baktériami a môže spôsobiť infekciu v organizme.

Keď sa ponechá kanálik v zube neošetrený s mŕtvou dreňou, pri koreni zuba vznikne zápalové ložisko, ktoré sa môže premeniť na cystu. Rovnako sa môže naplniť aj hnisom, čo spôsobí vznik abscesu v kosti. Preto sa oplatí mŕtvu zubnú dreň vybrať.

 

Kedy sa robí endodoncia?

Účelom endodoncie je eliminovať bolesť, citlivosť alebo nepohodlie a zároveň udržať zub v ústach pacienta. Ak je liečba úspešná, ochráni zdravie pacienta, pretože neošetrená zubná infekcia môže viesť k nebezpečným problémom, ako sú abscesy a dokonca až sepsa.

Zubná dreň sa vyberá najmä v prípadoch, keď:

·       zub nereaguje pri chladovej skúške vitality, čo znamená, že je mŕtvy

·       zubná dreň je zapálená a nastáva pulzujúca bolesť zuba

·       zubný kaz sa dostal až príliš hlboko a siaha až do zubnej drene

·       došlo k úrazu a zubná dreň je napadnutá baktériami

·       je zub otvorený a zubná dreň je viditeľná v ústach

·       pri chronických zápaloch

 

Endodoncia predchádza vytrhnutiu zuba

Endodoncia je ošetrenie, ktoré môže zub zachrániť pred vytrhnutím. Akonáhle je diagnostikovaný hlboký kaz, ktorý zasahuje až do drene zuba (v horšom prípade je zubná dreň už odumretá), je nutné ošetriť koreňové kanáliky.

Toto ošetrenie musí byť vykonané čím skôr, pretože zápal zubnej drene je veľmi bolestivý a nebezpečný z hľadiska toho, že zápal môže pokračovať do zubného lôžka a okolitých tkanív. Endodoncia zabraňuje šíreniu baktérií a toxínov do organizmu, preto je z hľadiska prevencie a úplného odstránenia vzniknutého zápalu kľúčové ju vykonať.

 

Endodoncia verzus extrakcia

Extrakcia, teda vytrhnutie zuba, je v porovnaní s endodonciou jednorazová a rýchla záležitosť. No na druhej strane sa endodoncia rozhodne oplatí. Týmto zákrokom sa odstráni zápal a bolesť zuba a ak bol zákrok vykonaný správne, zub vydrží ešte niekoľko rokov.

Endodoncia je pre pacienta výhodnejšia, i keď je toto ošetrenie zdĺhavejšie a z finančného hľadiska náročné. Ale pri vytrhnutí zuba je investícia do implantátu alebo mostíka finančne náročnejšia ako ošetrenie zubných kanálikov. A najväčšou výhodou je to, že budete mať stále svoj vlastný chrup.

 

Na našej klinike – v príjemnom, priateľskom prostredí s profesionálnym prístupom vám vieme pomôcť a vykonať endodonciu, preventívnu prehliadku, ale i dentálnu hygienu. A ak vás trápi bolesť zubov, navštívte nás a naši zubní lekári vám pomôžu s liečbou a prevenciou zubných problémov. Včasnou diagnostikou sa môžete ľahko a rýchlo vyhnúť nepríjemnej bolesti zubov.