Preventívne prehliadky: Často neskoro a draho. Ako sa vyhnúť bolestiam a vysokým platbám?

Pravdepodobne ste to počuli už veľakrát. Musíme chodiť na prehliadky, aby sme predišli problémom a nemuseli platiť stovky eur.

Hoci je dnes tento fakt pomerne známy, stále máme pocit, že mnoho ľudí podceňuje preventívne prehliadky v našej klinike. Pacienti k nám často chodia, keď je neskoro – niečo ich bolí alebo sú v takej situácii, kedy nemajú veľmi na výber. Tým, že nás navštívite každý rok, nešetríte len svoju peňaženku, ale aj zdravie vašich zubov. Prehliadky u nás nezaberú hodiny a ochránia vašu peňaženku. Poďme sa pozrieť, čo sa stane, ak preventívne prehliadky zanedbáme.

Prečo sú preventívne prehliadky dôležité a ako často ich absolvovať?

Včasným vyšetrením vašich zubov u nás dokážeme predísť väčšine problémov, za ktoré ľudia doplácajú bolesťou a vysokými účtami. Je veľmi dôležité, aby ste každú preventívnu prehliadku absolvovali. Dospelým odporúčame navštíviť našu ambulanciu raz ročne, u mladistvých to je dvakrát. Tehotným ženám nás odporúčame navštíviť dvakrát – raz na začiatku a druhýkrát pred koncom tehotenstva.

A čo je najdôležitejšie? Preventívna prehliadka je zadarmo, hradená z verejného zdravotného poistenia.

 

Čo všetko mi preventívna prehliadka dá?

Prehliadka u nášho zubného lekára zahŕňa komplexné vyšetrenie ústnej dutiny – zubov, ďasien, podnebia, jazyka, slinných žliaz, nervových výstupov a lymfatických uzlín. Súčasťou každého vstupného vyšetrenia je veľká panoramatická snímka (OPG) a malé intraorálné snímky (bitewing), ktoré nám pomáhajú v diagnostike zubných kazov, zápalov a iných ochorení.

 

Čo sa stane, ak prehliadku neabsolvujem?

Ten, kto neabsolvuje stomatologickú preventívnu prehliadku nemá v nasledujúcom roku nárok na ošetrenie zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Zdravotné výkony v ústnej dutine tak zubárovi pacient hradí v plnej výške podľa platného cenníka zdravotných výkonov, ktorý je zubný lekár povinný poskytnúť.